تفکیک از مبدا ۱۰ درصد زباله‌های تولیدی کاشان توسط شهروندان کاشانی

سه شنبه 01 بهمن 1398 ساعت 23:16

معاون خدمات شهری شهرداری کاشان گفت: ۱۰ درصد زباله های تولیدی در شهر کاشان توسط شهروندان کاشانی تفکیک از مبدا می شود.

به گزارش پسماند ایران به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا خالدی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف این معاونت آموزش و فرهنگسازی برای جمع آوری و بازیافت پسماندهای سطح شهر کاشان است، اظهار داشت: این آموزش‌ها به‌صورت پایلوت از شهرک خاتم الانبیا (ص) کاشان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و آموزش پرورش کاشان شروع شده است.

وی از برگزاری جشنواره شهروندی بازیافت و پسماند در سطح شهر کاشان خبر داد و ابراز داشت: این جشنواره با عنوان "زیستاک" مخصوص دانش آموزان ابتدایی و دبیرستان سطح شهر کاشان برگزار می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری کاشان با اشاره به برگزاری این جشنواره در پنج حوزه تفکیک از مبدٱ، زباله روز، شیرابه، مدیریت کاهش پسماند و حذف نایلون تصریح کرد: جشنواره شهروندی زیستاک از ابتدای بهمن ماه سال جاری به مدت ۱۸ روز با مشارکت آموزش و پرورش و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مدیریت در مصرف نخستین گام در کاهش پسماند و زباله در شهر است، خاطرنشان کرد: در کاشان روزانه بین ۱۴۰ تا ۱۴۵ تن زباله تولید می‌شود که حدود ۳۵ تن آن به دلیل عدم بازآوری و بازیافت دفع می شود.

خالدی با اشاره به جمع آوری حدود هشت تن از زباله های سطح شهر توسط کیوسک های تعبیه شده اذعان داشت: از مجموع زباله‌های جمع آوری شده در روز حدود ۶۵ درصد آن قابلیت بازیافت دارد که تبدیل به کود کمپوست می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ درصد زباله‌های شهر کاشان توسط شهروندان کاشانی تفکیک از مبدا می‌شود، تاکید کرد: همکاری بیش از پیش شهروندان کاشانی در تفکیک و جداسازی زباله های خشک و تر علاوه بر حفظ محیط زیست نقش موثری در بازآوری و بازیافت بهتر زباله‌ها دارد.

معاون خدمات شهری با توصیه به شهروندان و هموطنان برای استفاده از پاکت‌های کاغذی و پارچه‌ای به جای پلاستیک افزود: با توجه به اینکه پلاستیک در چرخه طبیعت مدت زمان زیادی وجود دارد و باعث آلودگی محیط زیست و به تبع آن صدمه و زیان به زندگی انسان می‌شود، فرهنگ استفاده کمتر از کیسه‌های پلاستیکی در جامعه بیش از پیش باید رواج پیدا کند.

منبع : خبرگزاری مهر