دفن پسماندهای الکترونیکی عواقب جبران‌‌ناپذیری برای محیط‌زیست دارد

سه شنبه 18 شهریور 1399 ساعت 13:56

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: دفن پسماندهای الکترونیکی عواقب جبران‌‌ناپذیری را برای محیط‌زیست به‌همراه دارد به همین دلیل در تلاش هستیم تا با اجرای طرح الکتروکاپ بازیابی و بازیافت آن را ساماندهی کنیم.

صدرالدین علیپور  خبرگزاری‌ آنا در ارتباط با وضعیت پسماندهای الکترونیکی در شهر تهران اظهار کرد: دفن پسماندهای الکترونیکی عواقب جبران‌‌ناپذیری را برای محیط‌زیست به‌همراه دارد. این نوع از زباله‌ها به‌دلیل دارا بودن فلزات سنگین باعث از بین رفتن گیاهان، آلودگی منابع زیرزمینی می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت ضایعات الکترونیک در طرحی با عنوان الکتروکاپ که زیرمجموعه طرح کاپ است اقدام به ساماندهی و نظام‌مند کردن آن کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران تصریح کرد: تاکنون ۲۰ نقطه در شهر تهران در قالب ۲۸ غرفه مشخص شده که از این پس شهروندان می‌توانند پسماندهای الکترونیک خود را به این غرفه‌ها تحویل دهند.

علیپور با اشاره به این مطلب که این غرفه‌ها همان غرفه‌های بازیافت قدیم بوده که به‌دلیل مراجعات کم و یا از بین رفتن کاربری آن، رنگ‌آمیزی و تغییر کاربری در آن ایجاد شده است.

وی افزود: البته تا پیش از این هم این پسماندها جمع‌آوری می‌شد اما در قالب طرح کاپ این فرآیند نظام‌مند شده است.

برخی از غرفه‌های فعال در مراکز دریافت ضایعات الکترونیک پرتردد شهر تهران عبارتند از: خیابان نیاوران، پاسداران، هروی، آیت الله کاشانی، سی‌تیر، بلوار فردوس، جوادیه، اتوبان شهید محلاتی، خانی‌آباد، دولت‌آباد و ...