رکود طرح مدیریت پسماند در سایه کرونا

دوشنبه 05 آبان 1399 ساعت 12:57

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: اکنون تفکیک زباله، پردازش زباله و ایجاد سایت‌های زباله به حالت راکد درآمده که امیدواریم هرچه سریع‌تر این بیماری رفع شود و بتوانیم برنامه‌های مدیریت پسماند را با کیفیت بهتری دنبال کنیم.

پسماند ایران : حسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه موضوع زباله‌های کرونایی بسیار نگران کننده است اظهار کرد: تلاش زیادی در زمینه تفکیک زباله خشک و تر انجام شده است که با شیوع کرونا تلاش‌ها به حالت راکد درآمد.

وی با بیان اینکه مجبور به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وزارت بهداشت هستیم، افزود: اکنون با شیوع کرونا، مصرف موادی که قبلا معمول نبوده بیشتر شده و بالاجبار تولید زباله‌های پلاستیکی بیشتر شده و از سویی دیگر مسئله بازیافت آنان مطرح نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: اکنون تفکیک زباله، پردازش زباله و ایجاد سایت‌های زباله به حالت راکد درآمده که امیدواریم هرچه سریع‌تر این بیماری رفع شود و بتوانیم برنامه‌های مدیریت پسماند را با کیفیت بهتری دنبال کنیم.

اکبری ادامه داد: در حوزه زباله‌های علوم پزشکی، مطب‌ها و بیمارستان‌ها نظارت بیشتری داریم تا این پسماندها بی‌خطرسازی شوند تا از پخش شدن پسماندهای عفونی به طبیعت جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه در مجموع شرایط استان از نظر مدیریت پسماند قابل قبول نیست، افزود: در سال‌های اخیر، پیشرفت قابل قبولی در زمینه بهبود وضعیت به دست نیاورده‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه طرح جامع مدیریت سایت‌های پسماند هنوز به طور کامل اجرایی نشده است، تصریح کرد: سه آزمایشگاه معتمد در استان داریم که سنجش هوا آب و خاک و پسماندهای بیمارستانی را کنترل می‌کنند که روی آن‌ها نیز نظارت داریم و تست‌های مقایسه‌ای انجام می‌دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی اظهار کرد: جمع‌آوری پسماندهای خانکی و عادی که بیشترین حجم تولید پsماند را شامل می‌شوند، برعهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و در خارج از روستاها و شهرها وظیفه بخشداری‌ها است.

اکبری ادامه داد: طی سال جاری به تمام واحدها اخطار داده شده و بازدیدهای متعدد و مذاکرات حضوری با کارشناسان و متولیان صورت گرفته است.

وی افزود: شهرداری‌ها و مراکز متخلف به مراجع قصایی معرفی شده، اما هنوز در حوزه دفع پسماند وضعیت خوبی نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بیان کرد: در بیشتر شهرها جمع‌آوری و انتقال به نحو مطلوبی صورت می‌گیرد و مردم همکاری خوبی دارند اما در مورد دفع پسماند و یا مدیدیت پسماند جمع‌آوری شده وضعیت خوبی نداریم.

اکبری یادآور شد: قالب پسماندها در مراکز دفع مسماند دپو می‌شود و مکررا اخطار داده‌ایم و برخی شهرداری‌ها اصلاحاتی انجام داده‌اند.