ابلاغ برنامه‌ ساماندهی پسماندهای شمال کشور به استانداران

دوشنبه 13 تیر 1401 ساعت 10:25
ابلاغ برنامه‌ ساماندهی پسماندهای شمال کشور به استانداران

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به ابلاغ برنامه‌ چهار ساله ساماندهی پسماندهای شمال کشور به استانداران استان‌های شمالی، بر اجرای آن از سوی دستگاه‌های مرتبط تاکید کرد.

به گزارش پسماند ایران از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان گیلان با هدف بررسی راهکارهای حل مسایل زیست محیطی این استان افزود: امروزه یکی از معضلات اصلی استان گیلان حجم زیاد پسماند است که برای ساماندهی آن برنامه‌ چهار ساله ساماندهی پسماندهای شمال کشور تهیه و به استانداران استان های شمالی ابلاغ شده است.

وی اظهارداشت: در این برنامه چهارساله منابع اعتباری و برنامه های زمان بندی و روش‌هایی که مقرر است انجام شود کاملا مشخص است که امیدواریم با این برنامه مدون بتوان هم زباله‌هایی که از این پس تولید می شود و هم زباله‌های دپو شده ای که از سال‌ها قبل تولید شده و منابع آب و خاک را نابود می کنند، ساماندهی شود.

معاون رییس جمهوری افزود: وزارت کشور مکلف است با همکاری شهرداری های مستقر در استان های شمالی در اجرای این برنامه همکاری کند و  ما هم در سازمان حفاظت محیط زیست هم از جنبه نظارتی کاملا پیگیر این مساله هستیم.

دیگر جایی برای دفع پسماند نداریم

وی تاکیدکرد: امیدواریم بحث کمپوست هم مورد پیگیری قرار گیرد چون دیگر جایی برای لندفیل ( محلی که انواع زباله و پسماند به آنجا منتقل و دفن می‌شود ) و دفع پسماند در کشور نداریم.

سلاجقه با اشاره به مشکلات زرجوب و گوهر رود به علت ورود فاضلاب شهری و خانگی افزود: برنامه های جامعی در این خصوص مصوب شده و دستگاه های مسئول خصوصا وزرات جهاد کشاورزی و وزارت نیرو می بایست در کنار کار قرار گیرند و تکالیفشان هم در این راه کاملا مشخص است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به بحث تصفیه خانه شهری رشت اشاره کرد و گفت: این بحث هم در دستور کار قرار گرفته و خوشبختانه منابع اعتباری آن هم تامین شده است.

وی در ادامه با اشاره به شرایط تالاب انزلی گفت: موارد مختلف چه در بخش مسایل آبخیزداری به علت کاهش رسوبات وارد شده به تالاب و چه در زمینه آنچه مربوط به آلاینده ها، بررسی می شود.

در این نشست همچنین سیدکاظم دلخوش رییس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به بحث مهم سنبل آبی و راهکارهای برداشت‌ و امحای آن از سطح تالاب بین‌المللی انزلی گفت: مقرر است جلسه ای در استان گیلان برگزار شود و سعی ما بر این است که کمک های لازم را در راستای حفظ محیط زیست انجام دهیم.

دلخوش افزود: از سازمان حفاظت محیط زیست تقاضا داریم با مشارکت دستگاه های اجرایی کشور، مردم گیلان را از این معضلات نجات دهند.

در این نشست همچنین جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت و خمام، مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم رودبار و حسن محمدیاری نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی در سخنانی در خصوص مهمترین مباحث زیست محیطی استان گیلان خواستار تسریع در مرتفع شدن این معضلات شدند.