آمار عجیب از خودروهای فرسوده در کشور !

سه شنبه 27 دی 1401 ساعت 18:10
آمار عجیب از خودروهای فرسوده در کشور !

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو تعداد خودروهای فسوده در کشور را درصد خودروهای موجود اعلام کرد.

به گزارش پسماند ایران، رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو افزود: در طرح جایگزینی که از شهریور ماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد و خودروسازان ۲۰ درصد سهمیه قرعه کشی را به صاحبان خودروهای فرسوده اختصاص دادند، تا به امروز حدود ۱۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده از رده خارج شد.
وی ادامه داد: در مورد طرح‌های غیرجایگزینی نیز تا به این لحظه آمار دقیقی وجود ندارد اما طبق برآوردها تا به امروز حدود ۳۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده است. سال گذشته همین تعداد خودروی فرسوده اسقاط شده بود.

نیمی از خودروهای موجود، فرسوده هستند

مشهدی شریف به آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: طبق برآوردهای انجام شده ۵۰ درصد آلودگی هوای کلانشهرها به دلیل منابع متحرک یعنی خودرو و موتور سیکلت فرسوده است.

وی افزود: در حال حاضر بین ۹ تا ۱۰ میلیون دستگاه موتور سیکلت فرسوده، رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودروی سواری فرسوده داریم، ۲۵۰ هزار کامیون فرسوده و ۲۰۰ هزار اتوبوس، مینی بوس و وسایل حمل و نقل عمومی فرسوده در سطح کشور در حال تردد هستند.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو اضافه کرد: بنابراین از مجموع ۲۸ میلیون خودروی در حال تردد در کشور، ۱۴ میلیون دستگاه یعنی نیمی از خودروها، فرسوده هستند.

برای اسقاط فرسوده‌ها، ۴۰۰ سال زمان نیاز است

وی گفت: اگر با همین روالی که هم اکنون در حال اسقاط خودروها هستیم پیش برویم برای از رده خارج کرده این ۱۴ میلیون دستگاه به ۴۰۰ سال زمان نیاز داریم و البته این در حالیست که خودروی فرسوده جدیدی به این آمار افزوده نشود.

باید به اندازه تولید، اسقاط هم انجام شود

مشهدی شریف به لایحه ساماندهی صنعت خودرو اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه در این لایحه در صورت موجود نبودن گواهی اسقاط بر واریز ۱.۵ درصد از قیمت هر خودرو به صندوق ملی محیط زیست تاکید شده، به جای اینکه هوا پاک‌تر شود، آلوده‌تر می‌شود زیرا خودروسازان خودروهای جدید خود را شماره گذاری می‌کنند بدون اینکه اسقاطی انجام دهند.

وی ادامه داد:وقتی اسقاط صورت نگیرد، تعداد خودروهای فرسوده روز به روز بیشتر می‌شود وقتی اسقاط صورت نگیرد، تعداد خودروهای فرسوده روز به روز بیشتر می‌شود، بنابراین سهم ۵۰ درصدی فرسوده‌ها در آلودگی هوا سال به سال افزایش می‌یابد. باید توجه شود که در سال ۱۴۰۱ در تهران فقط ۲ روز هوای پاک داشتیم.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو تاکید کرد: باید به اندازی که تولید انجام می‌شود، اسقاط خودرو هم انجام تا تعداد فرسوده‌ها کم شود.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

اخبار مشابه