ضرورت توجه شهرداران به موضوع مدیریت پسماند/ رسیدگی به موضوع مدیریت پسماند اولویت اول شهرداران در سال آتی خواهد بود

دوشنبه 03 بهمن 1401 ساعت 20:55

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل بر تخصیص اعتبارات و تسهیلات ویژه برای مدیریت پسماند استان در سال 1402 تاکید کرد.

به گزارش پسماند ایران، سید کمال‌الدین میرجعفریان بعدازظهر امروز در سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت مدیریت و دفن اصولی پسماند در شهرستان‌های مختلف اختصاص اعتبارات ویژه از طرف شهرداران برای مدیریت بهتر پسماند استان در سال ۱۴۰۲ ضروری است.

وی توجه ویژه شهرداری‌های استان به اجرای برنامه‌های بازیافت و تفکیک پسماند در مبدا و همچنین اجرای ساز و کارهای مناسب جهت مدیریت نخاله‌های ساختمانی که امروزه موجب نابسامانی در موضوع زیباشناختی شهرهای گردشگری شده است خواستار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل تصریح کرد: استان اردبیل به عنوان یکی از قطب‌های مهم گردشگری در سطح کشور مطرح است که لازمه تداوم این امر توجه به مدیریت پسماند بعنوان یکی از شاخصه‌های مهم توسعه گردشگری است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت مدیریت پسماندهای ویژه بخش کشاورزی از جمله ظروف سموم و کودهای شیمیایی، بر کاهش استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و ترویج کشاورزی پایدار و ارگانیک با استفاده از  توان و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان تاکید نمود.

میرجعفریان با اشاره به اینکه حفاظت از محیط‌زیست امری ضروری و حیاتی است خواستار توجه ویژه رسانه‌ها و صداوسیما به موضوع فرهنگسازی و آگاهی بخشی عمومی در حوزه محیط‌زیست و مدیریت پسماند شد و بر قدرت تاثیرگذاری رسانه‌ها جهت اجرای برنامه‌های مختلف در حوزه محیط زیست تاکید نمود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز با ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات کارگروه مدیریت پسماند در سطح استان از طرف شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذیربط بعنوان متولیان اجرای برنامه‌های مدیریت پسماند استان، بر لزوم ساماندهی و بهبود وضعیت زیست‌محیطی محل‌های دفن پسماند شهرهای استان توسط شهرداری ها تاکید نمود.

حسن قاسم‌پور دبیر کارگروه مدیریت پسماند استان اردبیل با اشاره به وضعیت مطلوب نحوه مدیریت پسماندهای عفونی و همچنین پسماندهای شیمیایی و داروئی استان اردبیل گفت: در سال‌جاری، مقدار ۱۴۵۷ تن پسماند عفونی در مراکز درمانی و بیمارستانها، بی‌خطرسازی و جهت دفن نهایی به محل‌های دفن منتقل شده است و همچنین مقدار ۳۸ تن پسماند شیمیایی و داروئی جهت امحاء به مراکز مجاز امحاء در سایر استان‌ها ارسال شده است.

منبع خبر : خبرگزاری فارس از اردبیل