استارتاپ های که در حوزه مدیریت پسماند با شهرداری ها هماهنگ هستند موفق ترند

دوشنبه 22 خرداد 1402 ساعت 22:10
استارتاپ های که در حوزه مدیریت پسماند با شهرداری ها هماهنگ هستند موفق ترند

حجم پسماند تفکیک شده در مبداء  شاخص مناسبی برای ارزیابی عملکرد سامانه هوشمند جمع آوری پسماند خشک است

حمیدرضا طهوری مشاور وزیر کشور در امور فناوری در گفتگو با پایگاه خبری پسماند ایران، مشارکت در طرح تفکیک پسماند در منازل و دیگر منابع تولید را یک الزام و اقدامی مفید دانست و با بیان اینکه در ایران حمایت و تشویق از شهروندان در امر تفکیک پسماند از مبداء از اهداف مدیریت شهری می باشد خاطر نشان کرد در کشورهای پیشرفته از مرحله تشویق عبور کرده اند و اگر فردی مسئولیت شهروندی خود را درست انجام ندهد و پسماند های تولیدی خود را تفکیک نکند یا خارج از نوبت و با حجم بیشتری بیرون بگذارد با آنها برخورد تنبیهی و باز دارنده صورت می پذیرد.

وی همچنین افزود : در ایران از خانواده های که پسماند خود را طبق دستورالعمل ها و آموزش های شهروندی تفکیک، کم حجم و پسماندهای جزء ویژه عادی و خشک را جدا می کنند و به غرف بازیافت و یا سامانه هوشمند جمع آوری پسماند خشک ( اپلیکیشن های استارتاپی) تحویل می دهند، امتیاز، پول، امکان استفاده از خدمات اسنپ، رستوران و غیره داده    می شود و به عبارتی پسماند خشک تحویلی را از آنها خریداری می کنند.

وی همچنین در مورد اینکه مالکیت پسماند با شهرداری یا تولید کننده است اظهار نمود بر اساس استفساری که از معاونت حقوقی ریاست جمهوری در مورد مالکیت پسماند گرفته شده است طبق قانون مالکیت پسماند برای شهرداری می باشد و البته گروه دیگری در این مورد نظری متفاوتی دارند که همه نظرات محترم می باشد.

طهوری خاطر نشان کرد در مورد تفکیک از مبداء و فعالیت سامانه هوشمند جمع آوری پسماند خشک یک اختلاف نظرهای بین کارشتاسی وزارت کشور و کارشناسی معاونت علمی ریاست جمهوری وجود داشت که طی جلساتی مسئله حل شد و منجر به تنظیم آیین نامه ای شد که عمدتا مبتنی بر توفیقاتی بود که در مشهد و دو شهر دیگر در مورد سامانه هوشمند جمع آوری پسماند خشک اتفاق افتاده بود و در نهایت در نشست مدیران سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرهای کشور در شیراز آیین نامه آن به بحث گذاشته و مورد موافق قرار گرفت و اصلاحات مورد نظر در آن انجام پذیرفت و توسط وزیر محترم کشور ابلاغ گردید و همچنین آقای دکتر ستاری معاونت علمی ریاست جمهوری وقت،  طی زیر نویسی از این اقدام اعلام رضایت نمودند.  با این اقدام وفاقی برای فعالیت استارتاپ های حوزه مدیریت پسماند بوجود آمد که البته بسته به چگونگی اجرای آن توسط شهرداریهای مختلف، نتایج متفاوتی حاصل شد.

مشاور وزیر کشور در امور فناوری بیان داشت استارتاپ هایی که در حوزه مدیریت پسماند با شهرداری ها هماهنگ هستند موفق ترند و شاخص عملکرد سامانه هوشمند جمع آوری پسماند خشک می تواند عبارت از حجم پسماند تفکیک شده در مبداء باشد که هم اکنون زیاد نیست و انتظار می شود با ابلاغ این آیین نامه و پیگیری های که می شود آرام آرام این درصد بالا رود. اگر تفکیک پسماند از مبداء در خانه ها، رستوران ها و کارخانه ها افزایش پیدا کند ارزش اقتصادی آن پسماند نسبت به پسماندهایی که بصورت مخلوط جمع آوری و جداسازی می شود بیشتر می باشد.

طهوری گفت : مزیتی که سامانه های هوشمند جمع آوری پسماند خشک دارند این است که میتوانند آنالیزی دقیق و بر خط را ارائه دهند و ثبت این اطلاعات می تواند به تحلیل عملکرد سیستم و نحوه میزان مشارکت شهروندان و ارتقاء خدمات شهروندی در جهت افزایش مشارکت آنان ختم شود.