تجربه‌های اروپایی؛ کدام کشورها در بازیافت زباله‌ها پیشتازند؟

شنبه 21 بهمن 1402 ساعت 19:36
تجربه‌های اروپایی؛ کدام کشورها در بازیافت زباله‌ها پیشتازند؟

هر شهروند اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی به طور متوسط ۴.۸ تن زباله تولید کرده که تنها ۳۸ درصد از آن بازیافت شده است. همزمان، کارشناسان هشدار می‌دهند که سرعت افزایش نرخ بازیافت در کشورهای اتحادیه اروپا در حال کاهش است.

پسماند ایران : بازیافت زباله‌ها راهی حیاتی برای کاهش مصرف منابع اولیه از طریق جایگزینی آنها با مواد ثانویه است. اما کشورهای اروپایی در زمینه مدیریت زباله چگونه عمل می‌کنند؟ سرانه بازیافت زباله در اروپا چه مقداری است؟ کدام کشورهای اروپایی در بازیافت زباله پیشتازند؟

کل زباله‌های تولید شده در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ به ۲۱۵۴ میلیون تن یا ۴۸۱۵ کیلوگرم به ازای هر نفر رسید که سهم خانوارها تنها ۹.۸ درصد بود و تولید بیش از ۶۰ درصد آن نتیجه فعالیت‌های بخش ساخت و ساز (۳۷.۵ درصد) و معدن (۲۳.۴ درصد) بود. تولید ۱۰.۶ درصد از زباله‌ها نیز سهم بخش تولید بود.  ۱۸.۶ درصد باقیمانده نیز به سایر بخش‌ها از جمله خدمات، انرژی، کشاورزی، انبارداری اختصاص داشت. 

در میان کشورهای عضو، آلمان (۴۰۱ میلیون تن) و فرانسه (۳۱۰ میلیون تن) یک سوم زباله‌های اتحادیه اروپا را تولید می‌کنند. این دو کشور در سال ۲۰۲۰، مسئول تولید به ترتیب ۱۹ و ۱۴ درصد از زباله‌های اتحادیه اروپا بوده‌اند.
در سال ۲۰۲۰، معادل ۴.۸ تن زباله به ازای هر شهروند اتحادیه اروپا تولید شده که این سرانه از ۱.۵ تن در کرواسی تا ۲۱ تن در فنلاند متغیر بوده است. 

بلغارستان (۱۶.۸ تن) و سوئد (۱۴.۷ تن) پس از فنلاند بیشترین سرانه تولید زباله را در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا داشته‌اند. این رقم در آلمان و فرانسه بسیار نزدیک به میانگین ۴.۸ تنیِ اتحادیه اروپا بوده است.

در سال ۲۰۲۰ در مجموع  ۱۹۷۱ میلیون تن زباله در اتحادیه اروپا تصفیه شده که با توجه به در جریان بودن واردات و صادرات زباله، مقایسه مستقیم آن با رقم تولید زباله در اتحادیه اروپا ممکن نیست. اما سهم زباله تصفیه شده از ۴۵.۹ درصد از سال ۲۰۰۴ به ۵۹.۱ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

با توجه به این که تصفیه زباله به دو دسته اصلی بازیابی و دفع تقسیم می‌شود، در اتحادیه اروپا ۳۹.۹ درصد از زباله‌های تصفیه شده بازیافت شده‌اند.نرخ بازیافت زباله در اتحادیه اروپا از ۵.۲ درصد در رومانی تا ۸۳.۲ درصد در ایتالیا متفاوت است. این نرخ در فرانسه (۵۴.۲ درصد) و آلمان (۴۴ درصد) نیز به عنوان دو کشور پیشرو از نظر بیشترین میزان زباله تولید شده بالاتر از متوسط اتحادیه اروپا بوده است.


در سال ۲۰۲۱، تقریبا نیمی (۴۹.۶ درصد) از زباله‌های شهریِ در اتحادیه اروپا بازیافت شده است. در این سال، نرخ بازیافت زباله شهری از ۱۱.۳ درصد در رومانی تا ۷۱.۱ درصد در آلمان متغیر بوده است.

افزون بر آلمان، شش کشور دیگر اتحادیه اروپا یعنی اتریش، اسلوونی، هلند، لوکزامبورگ، بلژیک و ایتالیا نرخ بازیافت بالاتری نسبت به میانگین اتحادیه اروپا داشته‌اند.

نرخ بازیافت زباله‌های شهری در فرانسه ۴۵.۱ درصد و در در چهار کشور اسکاندیناوی کمتر از میانگین اتحادیه اروپا بود: سوئد (۳۹.۵ درصد)، نروژ (۳۸.۲ درصد)، فنلاند (۳۷.۱ درصد) و دانمارک (۳۴.۳ درصد) پایین‌تر از متوسط اتحادیه اروپا گزارش شده است.در مجموع، نرخ بازیافت زباله‌های شهری در اتحادیه اروپا بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ افزون بر ۲۱ واحد درصد افزایش یافته است.

اسلوونی با ۵۷ واحد درصد رشد بیشترین افزایش نرخ بازیافت را در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تجربه کرده است. در همین مدت، نرخ بازیافت زباله‌های شهری در آلمان و فرانسه نیز ۱۹ واحد درصد بالاتر رفته است. 


سه کشور اتریش، دانمارک و نروژ نیز طی دهه منتهی به سال ۲۰۲۱ با کاهش ۱ تا ۶ واحد درصدی نرخ بازیافت زباله‌های شهری مواجه بوده‌اند.

منبع خبر : یورونیوز فارسی