مدیریت پسماند ایلام باید از حالت سنتی خارج شود

یکشنبه 23 اردیبهشت 1403 ساعت 16:58
مدیریت پسماند ایلام باید از حالت سنتی خارج شود

سالانه ۷۳۰ تن پسماند عفونی در ایلام تولید می‌شود که اقدامات مطلوبی در این حوزه صورت نگرفته و در بیمارستان های شهرهای سرابله و دره شهر در خصوص بی‌خطرسازی پسماند عفونی اقدامی نشده است.

پسماند ایران: سعید هژبری معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ در نشست کارگروه مدیریت پسماند استان ایلام بر خروج سریع مدیریت پسماند ایلام از حالت سنتی تأکید کرد و گفت: طبق ماده ۴ قانون مدیریت پسماند، این قانون باید در استان ایلام عملیاتی بشود 

وی با بیان اینکه تکالیف قانونی شهرداران در حوزه پسماند مشخص است، افزود: شهرداران مراکز ۱۲ شهرستان استان ایلام باید هر چه سریع‌تر برنامه جامع مدیریت پسماند خود را برای هر شهرستان طبق آیین‌نامه اجرایی پسماند و با تکیه بر اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ ارائه کنند.

وی تاکید کرد: تمام شهرستان های استان باید سایت پسماند طبق ضوابط و مطالعات زیست محیطی و استاندارد داشته باشند و سایتهای پسماند باید حتماً حصارکشی داشته باشند.

معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام با بیان اینکه روزانه ۷۷۴ تن پسماند در استان تولید می‌شود، عنوان کرد: میزان تولید پسماند در ایلام بیشتر از میانگین کشوری است و باید ضمن فرهنگ‌سازی، با بازیافت، تولید فرآورده‌های ناشی از پسماند و برنامه ریزی های لازم، سرانه تولید زباله در ایلام کاهش یابد.

هژبری میزان تولید سالانه پسماند صنعتی در استان را ۵۸۷۰ تن اعلام کرد و گفت: سالانه ۷۳۰ تن پسماند عفونی در ایلام تولید می‌شود که اقدامات مطلوبی در این حوزه صورت نگرفته و در بیمارستان های شهرهای سرابله و دره شهر در خصوص بی‌خطرسازی پسماند عفونی اقدامی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ارزیابی‌های شهرداران موفقیت در اجرای قانون مدیریت پسماند است و برای آنها مساعدت‌های اعتباری خاصی در نظر گرفته می‌شود.