آیا زباله سوز چینی باری از دوش آرادکوه بر می دارد؟

یکشنبه 23 اردیبهشت 1403 ساعت 18:24
آیا زباله سوز چینی باری از دوش آرادکوه بر می دارد؟

به گزارش پسماند ایران به نقل از خبرگزاری برنا، ۵، ۶ یا ۷ هزار تن، این اعداد در واقع  آماری است که از میزان تولید پسماند روزانه تهرانی ها از سوی کارشناسان و مسئولان اعلام می شود.

طبق گزارش بانک جهانی سرانه تولیدی پسماند در شهر تهران، بر خلاف تصور رایج، کمتر از متوسط جهانی و نزدیک به میانگین کشورهای «در حال توسعه و با درآمد کمتر از متوسط جهانی» است.

آنچنان که کارشناسان اعلام کرده اند، بیش از ۹۰ درصد پسماندها در کشورهای کم درآمد جهان در تلمبارهای موجود رها و یا سوزانده می‌شوند. این در حالی است که این مقدار در کشورهای با درآمد بالا تنها ۲ درصد است. در کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا نیز روش دفن (بهداشتی و غیر بهداشتی) همچنان به عنوان روش اصلی و غالب مطرح است. بر اساس آمار دفن پسماندها (بهداشتی و غیر بهداشتی) در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با ۸۷ درصد به عنوان روش اصلی دفع پسماندهاست.

تهران برای مدیریت پسماندهایش در سالهای اخیر روش های مختلفی را چه به صورت طرح سراسری و چه به صورت پایلوت اجرا کرده است و با این وجود بخش بسیاری از درآمدهای این کلانشهر، صرف جمع آوری و مدیریت پسماند می شود.

تفکیک، بازیافت، سوزاندن و کمک گرفتن از دستگاه های زباله سوز راه هایی بودند که در تهران کم و بیش اجرا شده اما در این دوره از مدیریت شهری یکی از برنامه هایی که مدیریت شهری ششم در کنار اجرای طرح نوماند در نظر دارد، تفاهم نامه ای است که برای خرید یک کارخانه زباله سوز چینی از پاییز سال گذشته پیش برده است.

علیرضا زاکانی شهردار تهران درباره مشخصات این زباله سوز گفته است که ارزش اولیه احداث این زباله‌سوز، بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده، البته جزییات فنی و رژیم تأمین مالی بعد از نهایی شدن قرارداد دقیق خواهد شد، طرف ایرانی سهم ۳۰ درصدی خود را در ابتدای پروژه انجام و البته در سال‌های فعالیت در آن مشارکت خواهد کرد.

ارزش اولیه احداث این زباله‌سوز، بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده البته جزییات فنی و رژیم تأمین مالی بعد از نهایی شدن قرارداد دقیق خواهد شد طرف ایرانی سهم ۳۰ درصدی خود را در ابتدای پروژه انجام و البته در سال‌های فعالیت در آن مشارکت خواهد کرد.

زاکانی با اعلام اینکه طول زمان خدمت این کارخانه ۵۰ سال است و در ۱۵ سال ابتدایی، نگهداشت آن توسط طرف چینی انجام خواهد شد، تاکید کرد: این تفاهم‌نامه برای کشور از جنبه زیست محیطی، تامین انرژی و منفعت ملی اهمیت قابل توجهی دارد.

شهرداری تهران مدعی است که  زباله‌سوز مورد تفاهم، تنها نیمی از آلاینده‌های مورد قبول استانداردهای اروپا را دارد و کیفیت این دستگاه‌ از تولیدات اروپایی نیز بالاتر است. شاید این دستگاه با این ابعاد و کارایی بتواند معضل مدیریت پساند و دپوی آن در محدوده آرادکوه که همیشه محل دعوای سازمان محیط زیست وشهرداری بوده را حل کند.

در همین راستا از رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران درباره آخرین وضعیت انعقاد این قرار داد پرسیدیم، وی در پاسخ به خبرنگار برنا گفت: پس از انعقاد تفاهم نامه با شرکت چینی، کارگروه زباله سوز ضمن الزام به اخذ مشاور نسبت به ارزیابی سایر شرکت های فعال در حوزه زباله سوز اقدام کرده است که پس از اتمام ارزیابی نسبت به انعقاد قرارداد اقدام شود.

وی یادآور شد: اخذ مجوزهای لازم با سازمان حفاظت محیط زیست در دست اقدام است.

اما فاطمه اکبرپور رئیس اداره ارزیابی محیط‌زیست استان تهران در گفت و گو با خبرگزاری برنا با بیان اینکه این تفاهم نامه هنوز به قرار تبدیل نشده است تا سازمان محیط زیست به ارزیابی مفاد آن بپردازد، گفت: ما از اطلاعات فنی این کارخانه اطلاعی نداریم و فقط از طریق رسانه ها از اخبار آن مطلع شده ایم و نمی توانیم درباره اینکه می تواند به محیط زیست کلانشهر تمام کند کند یا نه پاسخ دهیم و منتظریم که در صورت عقد تفاهم نامه به ارزیابی فنی آن بپردازیم.

اخبار مشابه