تفکیک زباله از مبدا در شاهرود به بهره‌برداری رسید

یکشنبه 20 خرداد 1403 ساعت 17:41
تفکیک زباله از مبدا در شاهرود به بهره‌برداری رسید

 در مراسمی طرح تفکیک زباله از مبدا شاهرود به همت مدیریت شهری به بهره برداری رسید.

به گزارش پسماند ایران، طرح تفکیک زباله از مبدا شهرداری شاهرود همزمان با ظهر یکشنبه در جوار شورای شهر شاهرود با حضور شهردار و اعضای شورای شهر و گروهی از مسئولان شهرستانی و ارگان‌های دولتی به بهره برداری رسید.

شهردار شاهرود در این مراسم ضمن اشاره به برنامه ریزی برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا با مشارکت مردم به مثابه یکی از اولویت‌های مدیریت شهری، گفت: مطالعات تکمیلی طرح جامع پسماند خوشبختانه انجام و امروز شاهد هستیم که این طرح به بهره برداری می‌رسد.

محسن احمدی زباله را منابع ارزشمند دانست و تاکید کرد: طرح تفکیک زباله از مبدا دو رکن اصلی شامل تفکیک و همچنین جمع آوری و طبقه بندی دارد بیان کرد: استفاده از نرم افزارهای به روز و نظارت جدی بر روند اجرا از مزایای این طرح است.

وی با بیان اینکه مطالعات طرح ساماندهی نخاله‌های ساختمانی در شاهرود نیز انجام شده است، گفت: در این طرح بازیافت و برگردان نخاله‌های ساختمانی به طبیعت و کنترل پخش غیر مجاز آن در دستور کار قرار خواهد داشت.

شهردار شاهرود همچنین گفت: در طرح تفکیک زباله از مبدا با کمک مردم پنج خودروی جدید در بخش برون سپاری و جمع‌آوری زباله استفاده خواهد شد.

راه اندازی سازمان پسماند شهری

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شاهرود نیز در این مراسم راه اندازی سازمان پسماند را از مهمترین موضوعات شورای ششم دانست و با بیان اینکه فرهنگ سازی طرح تفکیک زباله از مهمترین بخش‌های این طرح است، بیان کرد: مطالعات دقیق و علمی در حوزه پسماند و طرح تفکیک زباله از مبدا در مجموعه مدیریت شهری شاهرود انجام شده است.

محمدرضا یونسیان از فرهنگ سازی در مدارس ابتدایی شهر شاهرود در ارتباط با تفکیک زباله از مبدا خبر داد و ابراز کرد: کمک رسانه‌ها به مثابه پل ارتباطی با مردم در اجرای هر چه بهتر این موضوع و همچنین فرهنگ سازی بسیار مؤثر خواهد بود.

سید حسن میر کمالی دادستان شاهرود نیز در سخنانی کوتاه ضمن بیان اینکه مدیریت پسماند باید طبق قانون اجرایی شود، گفت: مدیریت شهری شاهرود در این طرح همراهی دادستانی، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی را نیز خواهد داشت.

وی افزود: قانون ماده ۱۶ مدیریت پسماند به جرم انگاری در نحوه جمع آوری و نگهداری پسماند پرداخته که از ظرفیت‌های قانونی نیز می‌توان بهره گرفت، افزود: امیدواریم این طرح با جدیت مدیریت شهری در اجرا و حمایت دستگاه قضا و نیروی انتظامی بتواند به مردم خدمت خوبی را برساند.

منبع خبر : خبرگزاری مهر