چهارمحال و بختیاری در طرح مدیریت پسماند به ۶ منطقه تقسیم شد

دوشنبه 21 خرداد 1403 ساعت 19:19
چهارمحال و بختیاری در طرح مدیریت پسماند به ۶ منطقه تقسیم شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: بازیافت پسماند و نصب تجهیزات در مناطق و شهرستان‌های که زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد صرفه اقتصادی ندارد و هم‌اکنون در طرح مدیریت پسماند استان به ۶ منطقه تقسیم شده است.

به گزارش پسماند ایرا ن به نقل از ایرنا، علی حیدری روز یکشنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان در محل اتاق بازرگانی افزود: در این طرح برای چندین شهرستان در یک منطقه ، کارخانه پسماند احداث شود تا برآورد اقتصادی داشته باشد.

وی اظهار داشت: نبود قانون مشخص و واحد از مهمترین مشکلات حوزه پسماند استان است.

حیدری به محدودیت قانونی مدیریت پسماند در سطح کلان اشاره کرد و گفت: قانون مدیریت پسماند باید در سطح کلان اصلاح شود.

معاون استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه احداث کارخانه بازیافت در شهرکرد توسط بخش خصوصی اجرایی شد، گفت: اجرای این طرح تاکنون به نتیجه نرسیده و کارهای واگذاری این طرح به شهرداری در مرحله اجراست.

حیدری افزود: هم‌اینک برای دفن زباله در بسیاری از شهرها و روستاهای استان با مشکل جدی مواجه هستیم و سازمان حفاظت محیط‌زیست با محل‌های پیشنهادی فرمانداران برای دفن زباله موافقت نمی‌کند و باید برای رفع مشکل پسماند استان سازمان حفاظت محیط‌زیست مکانی را برای این کار پیشنهاد دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه برخی قوانین در موضوع مدیریت پسماند دست و پاگیر هستند، گفت: چهارمحال و بختیاری در حوزه کارگروه پسماند کوتاهی نداشته است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه موضوع مدیریت پسماند برای حفظ محیط‌زیست بسیار حائز اهمیت است، گفت: باید از زباله به‌عنوان طلای کثیف درآمدزایی ایجاد شود.

شهرام زارع فارسانی افزود: دستور کار چند جلسه کمیسیون عمران و خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی چهارمحال و بختیاری به موضوع مدیریت پسماند اختصاص یافته است تا این موضوع با همکاری و همراهی بخش دولتی و خصوصی حل شود.

وی با تاکید بر اینکه رهاسازی زباله در طبیعت بسیار آزاردهنده است و به محیط‌زیست آسیب وارد می‌کند، افزود: موضوع مدیریت پسماند در استان به‌صورت ویژه و با همکاری همه دستگاه‌ها و بخش خصوصی مورد توجه قرار گیرد تا معضل دفن غیراصولی زباله حل شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: استفاده از نایلون‌های پلاستیکی در خرید بسیار مرسوم است، فرهنگ‌سازی برای جایگزینی کیسه‌های خرید پارچه‌ای به‌جای نایلون در این حوزه بسیار موثر خواهد بود تا زباله کمتری تولید کنیم.