استان اردبیل پیشگام و موفق در مدیریت پسماند‌های پزشکی

سه شنبه 19 تیر 1403 ساعت 10:59
استان اردبیل پیشگام و موفق در مدیریت پسماند‌های پزشکی

گام‌های موثر برای مدیریت پسماند پزشکی در استان اردبیل برداشته شده است.

به گزارش پسماند ایران؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در بازدید از مراکز خصوصی بی خطرسازی پسماند‌های پزشکی استان گفت: استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های پیشگام و موفق در مدیریت پسماند‌های پزشکی است و گام‌های موثری در این حوزه برداشته شده است.
حسن قاسم پور افزود: از سال ۱۳۹۵ و با ورود یک شرکت خصوصی و پس از صدور مجوز زیست محیطی از طرف اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل و همچنین دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، جمع آوری و بی خطرسازی پسماند‌های عفونی مراکز درمانی خصوصی به غیر از بیمارستان‌ها شامل مطب ها، آزمایشگاه ها، کلینیک ها، مراکز جراحی، مطب‌های دندانپزشکی، مراکز رادیولوژی و سونوگرافی و ... آغاز شد و در سال ۱۴۰۱ دومین شرکت خصوصی، جهت جمع آوری و بی خطرسازی پسماند‌های عفونی شروع به فعالیت کرده است.
وی با بیان اینکه تمامی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان جهت بی خطرسازی پسماند‌های عفونی به دستگاه‌های بی خطرساز اتوکلاو و هیدروکلا) در داخل مجموعه مجهز شده اند افزود: در مواقع ضروری از جمله خرابی دستگاه‌ها یا شرایط خاص، شرکت‌های موصوف نسبت به پوشش و بی خطرسازی پسماند‌های عفونی مراکز بیمارستانی نیز اقدام می‌نماید.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: نقل و انتقال و حمل پسماند‌های عفونی بی خطرسازی شده شرکت‌های خصوصی از طریق عقد قرارداد با شهرداری و توسط خودرو‌های حمل زباله شهرداری به محل دفن زباله شهری انجام شده و این پسماند‌ها در سلول‌های جداگانه با درنظر گرفتن تمهیدات بهداشتی دفن می‌شود.

وی تصریح کرد: پسماند‌های شیمیایی و داروئی مراکز درمانی دولتی و خصوصی نیز توسط یکی از شرکت‌های موصوف جمع آوری شده و پس از اخذ مجوز نقل و انتقال پسماند در سامانه جامع محیط زیست، انتقال پسماند‌های شیمیایی و داروئی به مراکز مجاز دفع این پسماند‌ها در سایر استان‌ها صورت می‌گیرد.

منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیمای مرکز اردبیل