آرشیو محتوا | پسماند ایران

پیشگیری از تکرار بحران سراوان رشت در دیگر نقاط گیلان  

 معاون امور عمرانی استانداری گیلان گفت: باید به گونه ای در مدیریت پسماند کار شود که بحران سراوان در دیگر نقاط گیلان ایجاد نشود.

وضعیت نامطلوب تفکیک زباله از مبدا در گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: وضعیت تفکیک زباله از مبدا در گیلان مطلوب نیست و مشارکت اجتماعی پایین است.

تولید روزانه حدود 490 تن کیسه‌ پلاستیکی در کشور

مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌ زیست : طبق آمار غیررسمی، میزان تولید کیسه‌های پلاستیکی در کشور بیش از ۱۷۷ هزار تن در سال تخمین زده می‌شود که این رقم معادل ۴۹۰ تن در روز است .

زباله گردی در تهران نوزادی را در سطل زباله پیدا کرد و مانع مرگش شد.

پسماند ایران/ رئیس سازمان اورژانس تهران گفت: شرایط نوزاد یک روزه‌ای که روز گذشته در سطل زباله‌ای در نازی آباد پیدا شد، مساعد است.

تجربیات سازندگان مستند «گود» از زباله‌گردی در تهران/ حل مشکلات از عهده فیلمساز خارج است

کارگردانان مستند «گود» که به تهیه‌کنندگی بهمن کیارستمی درباره زندگی زباله‌گردها تولید شده است، معتقدند که مسئولان آنطور که باید به معظلات اجتماعی مانند زباله گردی اهمیت کافی و لازم را نمی‌دهند.

طرح تحقیق و تفحص از سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج تصویب شد

 سخنگوی شورای شهر کرج از تصویب طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج خبر داد.

کتاب الکترونیکی یا کاغذی؟  

دکتر سعید مرادی‌کیا_کارشناس مدیریت پسماند

حوزه مدیریت پسماند پایتخت در مسیر تغییرات مهم و تاثیرگذار

طی ماه‌های آینده شاهد تغییرات مهم و تاثیرگذاری در حوزه مدیریت پسماند پایتخت خواهیم بود و امکان دسترسی و بهره‌مندی شهروندان از خدمات سریع جمع‌آوری و دریافت زباله، راحت‌تر و بیش از پیش فراهم خواهد شد.

پسماند خشک تحویل دهید، تحت پوشش بیمه قرار بگیرید

مدیریت پسماند شهرداری تهران از راه‌اندازی سه واحد پسماند بیمه در پایتخت خبر داد و اعلام کرد از این پس شهروندان تهرانی می‌توانند در ازای تحویل پسماند خشک به غرف مربوطه، از پوشش بیمه‌ای برخوردار شوند.

روزی ۳۳۰ تُن زباله در بندرعباس تولید می‌شود

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندرعباس گفت: روزی ۳۳۰ تُن زباله در بندرعباس تولید می‌شود که تفکیک از مبدا می‌تواند به بازیافت و کمک به چرخه محیط زیست کمک کند.

انبارهای ضایعاتی بجنورد ساماندهی می شوند 

 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خراسان‌شمالی گفت: حدود ۷۰ انبار ضایعاتی در مرکز استان شناسایی شده و قرار است فعالیت آنان به خارج از شهر منتقل شود.

آغاز توزیع جعبه‌های ایمن بین ۲۵ هزار دانش‌آموز اصفهانی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از توزیع ۲۵ هزار جعبه ایمن جهت ذخیره‌سازی پسماندهای خطرناک خانگی بین دانش‌آموزان این شهر خبر داد.

آغاز طرح تفکیک پسماند در اراک

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک گفت: از نیمه اول خردادماه سال جاری طرح تفکیک از مبدا پسماندها بار دیگر در اراک آغاز خواهد شد.

۹۰ مرکز درمانی گیلان اخطار پسماند گرفتند

محیط زیست گیلان ٨٥ اخطاریه مدیریت پسماند برای مطب ها، درمانگاه های پزشکی و ۵ اخطاریه برای بیمارستانهای رشت صادر کرد.

تلاش بی‌ وفقه شهرداری در راستای تحقق هدف «بندر کیاشهر عاری از زباله»

«مرتضی عاطفی» شهردار بندر کیاشهر ضمن اشاره به تلاش بی‌وفقه شهرداری برای تحقق پویش «شهری عاری از زباله» گفت: شهرداری بندر کیاشهر در کنار آموزش شهروندان برای مدیریت پسماند تر و خشک و تولید کمپوست، توزیع کیسه‌های پارچه‌ای را با هدف داشتن شهری سالم و تولید زباله کمتر آغاز کرد.

تولید برق و گاز از پسماندها و فضولات دامی با فعالیت شرکت ایرانی

شرکت پلیمر امیرکبیر در حوزه بازیافت پلیمرها فعالیت کرده و از پسماندها و فضولات دامی برق و گاز تولید می‌کنند.

مافیای زباله؛ تجارتی پُرسود و کم‌خطر در فرانسه

 "مافیای زباله" نامی است که روزنامه‌های فرانسه برای تخلفات گسترده در تجارت زباله‌های تلنبار شده در این کشور برگزیده‌اند؛ تجارتی پرسود همچون قاچاق مواد مخدر اما کم‌خطر با عواقب زیست محیطی گسترده ای که به دنبال دارد .

سنجش سلامت آب‌های زیرزمینی حاشیه سایت پسماند محمدآباد با چاهک‌های نمونه برداری/مدیریت زباله‌هایی که به صورت غیراصولی دپو شده‌اند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: برای جلوگیری از آلودگی آب، احداث چاهک‌های نمونه برداری در کنار کاشت نهال در محوطه پیگیری شد، همچنین باید زباله‌هایی که به صورت غیراصولی دپو شده بودند مدیریت شوند.

جزیره‌ای با بالاترین نرخ بازیافت در جهان

جزیره تلوس یونان به پیاده‌سازی برنامه "به سوی صفر"، نرخ بازیافت ۸۰ درصدی دارد که بالاترین نرخ بازیافت در جهان است.

ساماندهی بیش از هزار قلاده سگ بلاصاحب در قزوین

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین از اجرای طرح جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در شهر خبر داد و گفت: در سال گذشته تعداد یک‌هزار و 389 قلاده سگ از شهر قزوین و نواحی منفصل شهری جمع‌آوری‌ شده است.

وجود ۱۲۰ انبار ضایعاتی غیرمجاز در شهر اهواز

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به فعالیت حدود ۳ هزار زباله‌گرد در شهر اهواز، گفت: زباله‌گردی در اهواز و بعضا مافیایی شده است.

برپایی غرفه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب

سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ضمن پربایی غرفه اطلاع رسانی در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب، با استقرار تجهیزات مورد نیاز، اقدامات مربوط به نظافت و نگهداشت محوطه نمایشگاه را برعهده دارد.

وبینار «تعیین بهترین روش مدیریت پسماند شهر اصفهان با استفاده از LCA»

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناری‌های نوین شهرداری اصفهان با بیان اینکه وبینار «تعیین بهترین روش مدیریت پسماند شهر اصفهان با استفاده از LCA» فردا (سه‌شنبه) برگزار می‌شود، گفت: این وبینار در راستای شفافیت و اطلاع‌رسانی کاربردی طرح‌های پژوهشی و پرهیز از موازی‌کاری بین کلان‌شهرها برگزار خواهد شد.

ورمی کمپوست؛ عامل اصلاح‌کننده خاک

 استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی آسیب زیادی به اکوسیستم و در نهایت سلامت انسان وارد می‌کند، کارشناسان برای دچار نشدن به این آسیب‌ها راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند که کمپوست یا کود آلی یکی از آن‌هاست.

وزیر کشور: سازمان مدیریت پسماند طراحی و راه‌اندازی می‌شود 

 وزیر کشور گفت: در وزارت کشور درصدد طراحی سازمان پسماند هستیم که بتواند مشکلات این حوزه را مدیریت و با کمک سرمایه گذاران بخشی خصوصی، استفاده از فناوری‌های مناسب و کمک مردم و شهرداران مسائل این حوزه را برطرف کند.

مدیریت پسماند مراکز درمانی با بهره‌برداری از سامانه جدید

رئیس سازمان پسماند شهرداری ساری گفت: جهت تسهیل همکاری پزشکان و سازمان مدیریت پسماند، سامانه‌ای توسط کارشناسان سازمان فاوا طراحی شده و به بهره‌برداری رسیده است. پزشکان ساروی می‌توانند با ورود به این سامانه مطابق رویه جاری، پسماند مراکز درمانی خود را مدیریت و آماده تحویل کنند.

نظارت بر خروج ۱۳ تن پسماند ویژه از همدان

سرپرست حفاظت محیط زیست استان همدان از نظارت بر مدیریت ۱۳ تن پسماند ویژه، برای خروج از استان خبر داد.

برنامه‌های سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به مناسبت هفته سلامت

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان ویژه‌ برنامه‌های این سازمان به مناسبت هفته سلامت را تشریح کرد.

۷۵درصد از پسماندهای تولیدی درتهران به شهرستان ری منتقل می شود

کلیه افراد و دستگاه‌هایی که با عدم انجام تکالیف قانونی خود در حوزه پسماند به پسماندسوزی در شهرستان دامن می زنند و سلامت شهروندان را به خطر می اندازند به مرجع قضایی معرفی می شوند.

تنها 1.6 درصد از عوارض کالاهای مخرب محیط زیست در سال 1400 پرداخت شد

در سال 1400 تنها 16 میلیارد تومان از یک هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در قانون بودجه 1400 در زمینه عوارض کالاهای مخرب محیط زیست به صندوق ملی محیط زیست تخصیص یافته است.

تبدیل طلای کثیف به درآمد/ هدف ۱۸ ماهه شهرداری برای بازیافت پسماند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گفت: شهرداری تهران برای کاهش مشکلات محیط زیستی و ایجاد درآمدهای پایدار اقدام به تولید برق از زباله خواهد کرد.

سایت زباله در چگنی ایجاد می‌شود

فرماندار چگنی با تاکید بر لزوم توجه به مدیریت پسماند و بهداشت محیط شهرستان گفت: برای ایجاد سایت زباله در شهرستان چگنی، شهرداری‌ با همکاری محیط زیست و منابع طبیعی برای مکان‌یابی دفن استاندارد زباله‌ها اقدام کنند.

برای حل معضل پسماند سراوان لحظه‌ای بیکار نخواهیم نشست/ تکمیل سایت بازیافت لاکان تا پایان اردیبهشت‌ماه

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر تداوم اقدامات جهادی برای ساماندهی پسماند سراوان گفت: این موضوع تعطیل بردار نیست و باید از زمان به بهترین وجه استفاده شود.

حضور تیم مستندساز مجلس در محل دفن زباله سراوان

نماینده رشت و خمام در مجلس با اشاره به اینکه حل معضل زباله سراوان دغدغه همه مسئولان است، گفت: تیم مستندساز مجلس شورای اسلامی از این منطقه بازدید کرد.

آیا وعده‌ مدیریت صحیح پسماند در سراوان محقق می‌شود؟ / مساحت زباله‌هایی که به اندازه ۲۰ زمین فوتبال رسید

ارتفاع زباله‌های سراوان که به بیش از۹۰ متر رسیده مشکلات و بیمارهایی را برای اهالی به ایجاد کرده و مسئولان استان همچنان وعده مدیریت صحیح پسماند را می‌دهند. 

پسماند خشک تحویل دهید میوه بگیرید

معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهر تهران گفت: شهروندان می‌توانند با تحویل پسماند خشک از امکان خرید اقلام مورد نیاز و بیمه آتش سوزی بهره مند شوند.

مدیریت پسماند وجمع آوری زباله نیاز یک فرهنگ سازی و انسجام همگانی است

گیل‌چالانی گفت: مدیریت پسماند وجمع آوری زباله نیاز یک فرهنگ سازی و انسجام همگانی است ، پسماند امروزه به بحران تبدیل شده که این امر جز با تفکیک زباله از مبداء مدیریت نخواهد شد.

راه‌اندازی خطوط سوم و چهارم کارخانه کود آلی لاکان برای پردازش هزار تن زباله

 با راه‌اندازی دو خط سوم و چهارم کارخانه کودآلی لاکان و با دو شیفت کاری مجموعا هزار تن زباله و پسماند مورد پردازش قرار خواهد گرفت.

تخلیه زباله و نخاله‌های ساختمانی در شبکه فاضلاب/ یادداشت اختصاصی روزنامه هما خوزستان

مدیر آبفا کلانشهر اهواز با اشاره به تخلیه زباله و نخاله‌های ساختمانی در شبکه فاضلاب، گفت: مشکلاتی مهمی طی مدت لایروبی‌ها و اصلاح و تعویض شبکه فاضلاب در سطح کلانشهر اهواز داشته ایم.

۱۰ درصد خودرو‌های قرعه کشی به دارندگان خودرو‌های فرسوده تعلق گرفت

 دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور گفت: ۱۰ درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص می یابد.

روزانه هزار و ۱۰۰ تن زباله در کارخانه برمشور شیراز ساماندهی و پردازش می شود

 در بازدید جمعی از مسئولین محیط زیست فارس به همراه اصحاب رسانه از پهنه دفن پسماند برمشور شیراز در هفته زمین پاک اعلام شد:روزانه هزار و صد تن زباله وارد این کارخانه می‌شود که ۹۴۴ تن آن زباله خانگی و ۷ تن پسماند عفونی و بیمارستانی است.

روشی برای تجزیه پلاستیک‌ در کمتر از ۲۴ ساعت کشف شد

دانشمندان بیش از یک دهه است که در حال بررسی پتانسیل آنزیم‌ها برای کمک به بازیافت پلاستیک بوده‌اند، اما در حدود ۶ سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند.

فراخوان مقاله " فصلنامه مدیریت پسماند " شماره 21

فصلنامه آموزشی - پژوهشی "مدیریت پسماند" از اندیشمندان، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان، مدیران و کارشناسان مرتبط با مديريت پسماند دعوت می نماید.

دستگیری ۲۲ نفر در تجمع اعتراضی امروز سایت زباله سراوان

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان گفت: درگیرهای امروز منطقه سراوان رشت منجر به زخمی شدن ۵ مامور پلیس و دستگیری ۲۲ نفر از مخلان نظم و امنیت شد.

چالش‌های مدیریت پسماند شهر اصفهان

حدود ۲۰ تن در روز زباله خشک در مقصد از خط کارخانه جداسازی که ۵۶۵ تن در روز مواد قابل کمپوست نابالغ است و در نهایت ۱۲۰ تن کمپوست بالغ، آماده فروش به صورت روزانه تهیه می‌شود.