کارخانه کمپوست ارومیه در مرحله توافق واگذاری به شهرداری قرار دارد

چهارشنبه 02 بهمن 1398 ساعت 19:23

 رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: اصلی ترین دغدغه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه ایجاد کارخانه کمپوست و خط پردازش زباله است.

احد یوسفی با اشاره به احداث کارخانه کمپوست اظهار کرد: اصلی‌ترین دغدغه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه ایجاد کارخانه کمپوست و خط پردازش زباله است که  می‌توان از این طریق زباله را طی فرآیندهایی به مواد تقویت‌کننده خاک یا کود تبدیل کرد.

به گزارش پسماند ایران، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: متاسفانه راه‌اندازی کارخانه کمپوست با کش‌وقوس‌های روبه رو شد و ۱۳ سال است که بلاتکلیف مانده است، اما در سال اخیر با تلاش‌های انجام گرفته کارخانه کمپوست در مرحله توافق واگذاری به شهرداری قرار دارد. امید داریم با ایجاد کارخانه کمپوست، ایجاد خط پردازش برای اولین بار در شهر ارومیه و مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از مبدا در حفاظت از محیط‌زیست و ساختن شهری پاک و عاری از آلودگی برای شهروندان عملکرد موثری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در شهر ارومیه به طور میانگین ۵۰۰ تن زباله در روز تولید می‌شود.، خاطر نشان کرد: جمع‌آوری پسماند خشک‌ سطح شهر به شرکت خصوصی واگذار شده که در نواحی ششگانه شهر با 10 خودرو فعال است و بر اساس آخرین آمار ماهیانه ۲۰ تن پسماند خشک توسط شرکت و غرفه‌ها در شهر جمع‌آوری می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه با بیان اینکه 3 غرفه تفکیک زباله‌های خشک در سطح شهر فعال است، گفت: شهروندان ارومیه می‌توانند با تحویل پسماندهای خشک خود، همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ عصر، کارت شارژ تلفن همراه، دفتر نقاشی و به زودی کیسه پارچه‌ای، موادشوینده، کارت استخر و کارت بلیط الکترونیکی تحویل بگیرند.

یوسفی اشاره کرد: غرفه‌های جمع‌آوری پسماند خشک ارومیه در آدرس‌های فلکه مولوی، فلکه خیرین و حضرت پور واقع شده است‌.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در ماه‌های اخیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه تلاش کرده، براساس دو مولفه سیاست جهانی، یعنی کاهش میزان تولید زباله و تفکیک از مبدا قدم‌های جدید و سازنده‌ای بردارد، تصریح کرد: از این رو با اولویت قرار دادن مقوله فرهنگ‌سازی اقداماتی از قبیل برگزاری 3 دوره جشنواره نقاشی با محوریت پسماند در پارک‌های محلی با هدف آشنا کردن کودکان به عنوان اصلی‌ترین جامعه هدف با مقوله اهمیت تفکیک زباله و کاهش میزان زباله تولید برگزار شد که در پایان برگزاری جشنواره ۳۰ نفر از شرکت‌کنندگان به عنوان پاکبان‌یار انتخاب و کودکان و خانواده‌هایشان به عنوان همراهان سازمان مدیریت پسماند انتخاب و تجلیل شدند که در برنامه‌های آتی سازمان نیز از همراهیشان استفاده خواهد شد.

یوسفی افزود: همچنین تهیه و تولید کلیپ‌ها و مطالب مرتبط با پسماند و تفکیک از مبدا و اطلاع رسانی با کمک رسانه‌ها، از دیگر اقدامات صورت گرفته برای فرهنگ‌سازی بود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند ارومیه بیان کرد: از سویی سازمان برای کاهش تولید کیسه پلاستیکی که خود تهدید بزرگی برای محیط زیست است، کیسه‌های پارچه‌ای را توسط بانوان کارآفرین و بومی شهر ارومیه تولید و در اختیار غرفه‌های پسماند قرار داده است.

یوسفی گفت: برگزاری جلسات هم اندیشی با حوزه هنری استان، برای کمک جهت تولید محتواهای فرهنگی در مقوله پسماند، برگزاری جلسه هم‌اندیشی با دفاتر تسهیل‌گری و فرهنگ‌سراها برای همراهی در مقوله فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدا و آموزش آن، اهدای مخازن تفکیک رایگان به دفاتر تسهیل‌گری و فرهنگسراها، تهیه و تولید 3 سری برنامه کودک با محوریت پسماند و تفکیک از مبدا در صدا و سیمای استان با حضور پاکبان‌یاران، بازدید پاکبان‌یاران از غرفه‌های پسماند خشک از سری دیگر از اقداماتی است که انجام شده است.