حفظ بهداشت عمومی و امنیت روانی با ساماندهی زباله گردها

جمعه 26 اردیبهشت 1399 ساعت 13:46

مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند گفت: از آنجایی که فعالیت زباله گردها باعث تهدید بهداشت عمومی مردم و حتی برهم زدن امنیت روانی شهروندان می شود، نسبت به ساماندهی آنان اقداماتی صورت گرفته است.

مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند گفت: از آنجایی که فعالیت زباله گردها باعث تهدید بهداشت عمومی مردم و حتی برهم زدن امنیت روانی شهروندان می شود، نسبت به ساماندهی آنان اقداماتی صورت گرفته است.
لطایفی مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، گفت: از آنجایی که فعالیت زباله گردها باعث تهدید بهداشت عمومی مردم و حتی برهم زدن امنیت روانی شهروندان می شود، با آنها از طریق مراجع انتظامی برخورد می شود.

او افزود: شهرداری جهت حمایت از این افراد، به منظور رفع حداقل نیازهای آنان ، اقدام به معرفی زباله گردهای نیازمند به نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کرده است.

لطایفی بیان کرد: همچنین این افراد می توانند با اخذ مجوز، از فعالیت در بازارهای تحت نظارت شهرداری بهره مند شوند و به کار خود ادامه دهند.

تمهیدات خاص برای زباله های بیمارستانی در دوران کرونا
مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند در ادامه با توجه به زیاد شدن زباله های بیمارستانی با شیوع ویروس کرونا گفت: از ابتدای راه اندازی سایت پسماند جاده شوشود، برابر پروتکل های بهداشتی نسبت به جداسازی محل دفن زباله های عادی و زباله های بیمارستانی اقدامات لازم انجام شده است.

او عنوان کرد: پس از شیوع کرونا ، این مسئله با حساسیت بیشتری انجام می شود و زباله های عفونی و بیمارستانی با درصد بالایی از مخلوط خاک و آهک ، پوشیده می شوند.

لطایفی در خصوص طرح تفکیک زباله از مبدا تصریح کرد در سال 98 این طرح با مشارکت بخش خصوصی آغاز شد و ازسوی شهروندان نیز با استقبال خوبی همراه بود.

 مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند ادامه داد: به دلیل شیوع کرونا این طرح موقتا متوقف شده  و پس از پشت سر گذاشتن بیماری ، با به روز رسانی الگوها ، پیگیری خواهد شد .

فعالیت افراد غیر، در حوزه مدیریت پسماند جرم محسوب می شود
او افزود: به استناد قانون مدیریت پسماند، هر گونه ماده جامد، مایع یا گاز به غیر از فاضلاب که حاصله از فعالیت انسان باشد، پسماند تلقی می شود و شهرداری ها وظیفه دارند مدیریت اجرایی این بخش را به عهده بگیرند.

لطایفی ادامه داد: بر همین اساس فعالیت افراد غیر در این حوزه ، جرم محسوب می شود و از سوی شهرداری ها نیز مجوزی برای هیچ مکانی در حوزه پسماند صادر نشده است .

مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند با اشاره به پلمپ شدن 95 مرکز مرتبط بدون مجوز فعالیت، توسط مقامات قضایی بیان کرد: حدود60 درصد از این مراکز پلمپ شده فاقد مجوز های صنفی  و گروهی نیز با پروانه صنفی غیر مرتبط، اقدام به فعالیت غیر قانونی کرده بودند.

او در خصوص مراکز ضایعاتی گفت: در این مراکز اقلام حاصل از زباله گردی دپو شده و پس از رسیدن به میزان مشخص، بارگیری و به مبادی مصرف کننده در حوزه های مختلف از جمله بازیافت انتقال داده می شود.

او با اشاره به اینکه شهر بیرجند پاکیزه ترین شهر کشور شناخته می شود گفت: امیدواریم با اجرای طرح شهر بدون زباله گرد و همراهی مردم در تفکیک زباله ها از خانه و محل کار، به برندی در این حوزه برای کشور تبدیل شویم.