مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از آغاز اجرای پایلوت طرح کاپ در مناطق ۲۲، ۲۱ و ۶ از روز شنبه، ۲۴ خردادماه خبر داد.

یکشنبه 18 خرداد 1399 ساعت 11:45

پسماند ایران - بنا به اعلام روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، صدرالدین علیپور با اشاره به آغاز زمان اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) در مناطق ۲۲، ۲۱ و ۶ گفت: پیش از شیوع ویروس کرونا، طرح کاپ به صورت پایلوت در برخی از شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های اداری اجرا می‌شد. در قالب این طرح مخازن جداگانه‌ای در ساختمان‌ها تعبیه می‌شد و شهروندان به صورت مجزا پسماند‌های خود مانند شیشه، ظروف پت، پلاستیک و ... را در مخازن قرار می‌دادند. در نهایت نیرو‌های پسماند هفته‌ای یک یا دوبار در ازای پرداخت هزینه، پسماند‌های خشک را جمع آوری می‌کردند.

وی با بیان اینکه اجرای محدود این طرح آن هم در مدت زمان کوتاه منجر به کاهش دفن پسماند از حدود ۷ هزار و ۲۰۰ تن به ۴ هزار و ۸۰۰ تن شد، تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا، عملیات تفکیک زباله به طور کامل در شهر متوقف شد. با این وجود با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار بر این شد، تا اجرای طرح کاپ در برخی از مناطق از سر گرفته شود.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری با اجرای طرح کاپ در مناطق ۲۲، ۲۱ و ۶ به تدریج شاهد حذف مخازن فعلی زباله و جایگزینی مخازن سه گانه در بازه زمانی ۳ تا ۴ ماه در اکثر ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر اینکه اجرای طرح کاپ تحول عظیمی در زیست شهری شهروندان ایجاد می‌کند، توضیح داد: یکی از دلایل مهم حضور زباله گرد‌ها و به طور کلی زباله گردی در شهر این است که مردم پسماند‌های خشک باارزشی را که برای مافیای زباله گردی منبع درآمد سرشار است، به راحتی در سطل‌های زباله می‌اندازند. طبیعی است در این شرایط عده‌ای سودجو به فکر کسب منافع حداکثری باشند. اما اگر این دور باطل تعطیل شود، نه تنها پدیده زباله گردی کم رنگ می‌شود، بلکه حجم تولید پسماند نیز کاهش می‌یابد.

علیپور تاکید کرد: با اجرای طرح کاپ در یک ساختار منظم پسماند‌های خشک هفته‌ای دو بار و زباله های‌تر یک روز در میان جمع آوری می‌شوند.

وی در پایان از آغاز اجرای پایلوت طرح کاپ در ۳ منطقه پایتخت از روز شنبه، ۲۴ خردادماه خبر داد و گفت: قرار است در موعد مقرر اقدامات مربوط به مخزن گذاری و اجرای طرح کاپ در مناطق ۲۲، ۲۱ و ۶ آغاز شود. آغاز رسمی طرح کاپ با حضور تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و شهرداران مناطق ۲۲، ۲۱ و ۶ به میزبانی منطقه ۲۲ و به صورت آنلاین در دو منطقه دیگر برگزار می‌شود.