اصلاح قانون مدیریت پسماند در ایستگاه پایانی است/ قانون معادن با اولویت محیط‌زیست بازنگری می‌شود

یکشنبه 30 بهمن 1401 ساعت 11:42
اصلاح قانون مدیریت پسماند در ایستگاه پایانی است/ قانون معادن با اولویت محیط‌زیست بازنگری می‌شود

در مورد شیرابه‌های پسماند در کشور معضلات و مسائل زیست‌محیطی بزرگی داریم که اگر به سرعت راهکاری برای مدیریت آن پیدا نکنیم، به یک معضل اساسی تبدیل خواهند شد.

به گزارش پسماند ایران به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ سمیه رفیعی در حاشیه بازدید از معضلات و پروژه‌های زیست ‌محیطی استان قزوین با انتقاد از اینکه حرف و عمل مسوولان در حوزه محیط زیست متناقض است، افزود: برخی از مسئولان سخن از محیط زیست می‌زنند اما عملکرد غیر محیط زیستی دارند و همین تناقض سبب ایجاد مشکلات می‌شود.

وی علت بخشی از ریشه مشکلات زیست‌ محیطی را اجرا نشدن سند آمایش سرزمین دانست و افزود: مشکل دیگر شفاف و ثابت نبودن استانداردهای زیست‌ محیطی کشور است که در کنار این امر برخورد سلیقه‌ای مدیران با مجموعه‌های صنعتی و اقتصادی موجب از بین رفتن اعتماد عمومی، امنیت سرمایه‌گذاری و تخریب محیط زیست و منابع طبیعی می‌شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: پایداری سرزمینی هدف اصلی ماست و در این مسیر به کمک مردم نیاز است.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به موضوع معادن، گفت: در بهره‌برداری از معادن باید نظارت دقیق‌تری صورت گیرد که در این راستا قانون معادن با اولویت محیط‌زیست بازنگری می‌شود.

رفیعی در مورد قانون مدیرت پسماند یادآور شد: بازنگری قانون مدیریت پسماند در ایستگاه پایانی مجلس بازنگری در مجلس است و برای این حوزه ۱۴۰۰ ساعت کار مطالعاتی صورت گرفته که امیدواریم با تصویب آن شاهد اتفاقات مثبت در این حوزه باشیم.

وی تصریح کرد: در مورد شیرابه‌های پسماند در کشور معضلات و مسائل زیست‌محیطی بزرگی داریم که اگر به سرعت راهکاری برای مدیریت آن پیدا نکنیم، به یک معضل اساسی تبدیل خواهند شد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس همچنین در مورد سیمان آبیک قزوین با تأکید بر لزوم پیگیری جدی سازمان محیط زیست برای اخذ عوارض آلایندگی از این کارخانه گفت: نمی‌شود که مردم آبیک مشکلات، عوارض و آسیب‌های ناشی از آلایندگی سیمان آبیک را متحمل شوند، اما مدیران این کارخانه نخواهند که آلودگی این کارخانه را کاهش دهند. البته عوارض باید طوری دریافت شود که حتماً عواید ناشی از آن به حوزه محیط زیست استان برگردد.

رفیعی با اشاره به موضوع سایت پسماند محمدآباد قزوین گفت: اگر موضوع بی‌خطرسازی شیرابه پسماند در استان قزوین توسط شرکت‌های دانش‌بنیان حل شود، می‌تواند یک مدل و الگو برای بی‌خطرسازی شیرابه پسماند در سایر سایت‌های پسماند کشور باشد. خوشبختانه لندفیل این سایت در حال تکمیل شدن است.

به گزارش خانه ملت؛ رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در سفر خود به استان قزوین از نیروگاه شهید رجایی و سایت پسماند محمدآباد بازدید و مرکز کنترل و پایش محیط زیست استان را کلنگ‌زنی کرد.