مخازن جدید و خاص زباله در تهران | پایان زباله گردی در پایتخت؟

شنبه 05 فروردین 1402 ساعت 10:40
مخازن جدید و خاص زباله در تهران | پایان زباله گردی در پایتخت؟

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تاکید بر استفاده از مخازن و شیوه های متنوع در حوزه ذخیره سازی پسماند تهران از ورود مخازن «روکش دار و زیربازشو» به پایتخت در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پسماند ایران به نقل از همشهری آنلاین، رضا شرفی در تشریح روند نوسازی مخازن زباله و تغییر ظاهری مخازن زباله پایتخت در سال ۱۴۰۲ گفت: در حوزه ذخیره سازی پسماند با توجه به اینکه ذخیره سازی توسط مخازن اتفاق می‌افتد قطعا در مرحله اول نوسازی مخازن فعلی در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: فرآیند خرید مخازن برای نوسازی صورت گرفته و اعتبار خوبی از سوی شهرداری تهران برای سال ۱۴۰۲ اختصاص داده شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ نیز علی رغم تنش قیمتی که وجود داشت با روند نوسازی با تأخیر مواجهه شدیم ولی این کار انجام شد و مخازن جدید به مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تحویل داده شد. به این ترتیب با اقدامات سال گذشته و آنچه که در ۱۴۰۲ انجام خواهد شد؛ در حوزه نوسازی مخازن زباله، چهره شهر تهران تغییر خواهد کرد و شهروندان شاهد نوسازی این مخازن خواهند بود.

وی تاکید کرد: بی تردید نوسازی مخازن یک فرایند و روند یکساله است که آغاز شده و در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ شاهد این تحول در بحث ذخیره سازی خواهیم بود؛ اما این موضوع اتفاقی نقطه‌ای و لحظه‌ای نیست ولی تلاش خواهیم کرد مأموریتی که به ما داده شده است را زودتر از موعد مقرر انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در حوزه ذخیره سازی پسماند و مخازن طرح های جدیدی را پیگیری می‌کنیم، افزود: برای سال ۱۴۰۲ مخازن روکش دار نمونه‌های اولیه آماده شده است. همچنین مخازن زیربازشو آماده شده و در مورد ساخت آن مشغول مذاکره با سازنده هستیم که تغییراتی در آن اعمال شود تا قابلیت جانمایی در سطح شهر تهران برای آن فراهم شود.

وی افزود: تغییراتی که در سیستم ذخیره سازی ایجاد می کنیم دو هدف را دنبال می کند نخست آنکه در حوزه منظر شهری مناسب باشد و دست زباله گردها از این مخازن کوتاه شود و در مرحله بعد در حوزه نظافت مخزن و ارتقاء زیست شهری و صیانت از محیط زیست، مطالبات ما محقق شود.

شرفی تاکید کرد: قطعا نگاه استفاده از تنوع مخزن در سطح شهر را پیگیری می کنیم؛ تهران شهر بزرگی است که در حال حاضر حدود ۶۰ هزار مخزن زباله در آن وجود دارد که فرایند نوسازی و تغییر آن در طراحی، نصب و به کار گیری فرایندی طولانی خواهد بود که تلاش می‌کنیم در زمان کوتاه‌تری به نتیجه برسیم؛ ولی بی‌تردید اقداماتی نخواهد بود که در چند روز خودنمایی کند.

اخبار مشابه