زنده گیری و ساماندهی دو هزار و 248قلاده سگ در سال گذشته

سه شنبه 08 فروردین 1402 ساعت 08:02

عمویی رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین در خصوص اجرای طرح جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در شهر گفت: در سال گذشته تعداد دو هزار و 248قلاده سگ از شهر قزوین و نواحی منفصل شهری جمع‌آوری‌ شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین؛ حسین عمویی اظهار کرد: در سال گذشته تعداد 2248 قلاده سگ بلاصاحب در شهر قزوین و نواحی منفصل شهری زنده‌گیری و ساماندهی شد. 

وی افزود :با توجه به مصوبه کارگروه کنترل حیوانات استان مبنی بر اجرای طرح ضربتی ساماندهی سگ های بلاصاحب،این تعداد نسبت به سال 1400بیش از 160 درصد رشد داشته است .

عمویی یادآور شد: این سازمان در راستای اجرایی کردن بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها در خصوص جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و لزوم جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب و دفع حیوانات مریض و با توجه به دستورالعمل ابلاغی از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از اواخر سال 94 با احداث و تجهیز کمپ حامی به عنوان نخستین شهر در کشور اقدام به اجرای طرح ساماندهی سگ‌های بلاصاحب شهری کرده است.

 

رییس سازمان مدیریت پسماند در خصوص فرایند انجام کار بیان کرد: بتدا سگ‌های بلاصاحب شناسایی و زنده‌گیری می‌شوند و پس از انجام معاینات تشخیصی توسط دامپزشک نسبت به انجام عملیات انگل‌تراپی،واکسیناسیون،عقیم‌سازی، پلاک‌گذاری و در نهایت واگذاری و رهاسازی اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

به گفته عمویی،بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت،سگ‌های بلاصاحب به سگ‌هایی گفته می‌شوند که تحت مراقبت فرد مشخصی قرار نداشته و آزادانه در محیط پرسه می‌زنند.

این مسئول افزود: شهرداری قزوین در حوزه وظایف خود توان جمع‌آوری این سگ‌ها را دارد؛ اما گاهی اوقات مشاهده می‌شود که از شهرهای اطراف، سگ‌های جمع‌آوری شده را در داخل و یا حاشیه شهر قزوین رهاسازی می‌کنند.

وی با بیان اینکه غذا دادن به سگ‌های بلاصاحب موجب ماندگاری آن‌ها در شهر و افزایش تولید مثل آنها می‌شود، از شهروندان درخواست کرد که در این خصوص با شهرداری همکاری کنند و زباله‌ها را در ساعت مقرر در بیرون از منزل قرار دهند.

 

اخبار مشابه