مرکز مدیریت یکپارچه پسماند منطقه ۲۲ تهران شرایط نامطلوبی دارد

چهارشنبه 14 تیر 1402 ساعت 07:23
مرکز مدیریت یکپارچه پسماند منطقه ۲۲ تهران شرایط نامطلوبی دارد

 مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: MRF واقع در منطقه ۲۲ از کیفیت فنی و ظرفیت‌سنجی خوبی برخوردار نیست و تأسیسات تصفیه شیرابه بیشتر از حجم تولید و ورودی شیرابه مرکز بوده و منجر به باقی‌ماندن بیشتر شیرابه در محل می‌‌شود.

پسماند ایران : مهدی خادم‌ثامنی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در رابطه با واحدهای MRF (مرکز مدیریت یکپارچه شهری) شهر تهران اظهار کرد: تاکنون دو واحد MRF در مناطق 22 و 13 تهران به بهره‌برداری رسیده و دو واحد دیگر در مناطق حکیمیه و آزادگان نیز در مراحل اولیه راه‌اندازی هستند. در MRF منطقه 13(سرخه‌حصار) پذیرش پسماند در حال حاضر صورت نمی‌گیرد و تنها تست سرد را پشت سر گذاشته و مقرر است از ماه جاری (تیرماه) با پذیرش پسماند مخلوط شروع به فعالیت کند.

وی ادامه داد: واحد MRF واقع در منطقه 22(کوهک) هم‌اکنون پذیرای پسماندهای مخلوط شهری مناطق 5، 21 و 22 است. تجهیزات موجود در واحد MRF کوهک شامل سامانه‌های کنترل گرد و غبار، تهویه هوا و حذف بوی نامطبوع و تصفیه شیرابه در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. شیرابه تولیدی در حال حاضر در سپتیک تانک جمع‌آوری و به مرکز آرادکوه منتقل می‌شود.

مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد: پسماندهای آلی این واحد نیز پس از جداسازی پسماندهای خشک ارزشمند، به مرکز آرادکوه منتقل می‌شود. تجهیزات پردازش و سیستم تصفیه‌ شیرابه مستقر در این ایستگاه نیز از کیفیت فنی و ظرفیت‌سنجی مناسبی برخوردار نیستند و تأسیسات تصفیه شیرابه بیشتر از حجم تولید و ورودی شیرابه مرکز بوده و منجر به ماند بیشتر شیرابه در محل می‌شود.

خادم‌ثامنی بیان کرد: در MRF Dirty پسماند بدون جداسازی وارد می‌شود و لذا این MRFها حتماً به تصفیه‌خانه نیاز دارند و اگر قرار باشد اینها را در داخل شهر راه‌اندازی کنیم، مشکل‌ساز خواهد بود اما MRF Clean این مشکل را ندارد. MRF Dirty بحث بوی نامطبوع را دارد که باید کنترل شود و شیرابه آن نیز باید مدیریت شود.MRFهای شهرداری تهران از نوع Dirty است و پسماند بدون تفکیک وارد می‌شود این درحالی است که قرار بود شهرداری MRF Clean راه‌اندازی کند.

وی تأکید کرد: MRF Dirty بوی نامطبوعی برای منطقه ایجاد می‌کند و ممکن است شیرابه‌‌های آن نیز وارد چاه‌های جذبی شود.