خادم ثامنی:کیسه فروشی در فروشگاه های زنجیره ای و اصناف اجباری شد

یکشنبه 06 خرداد 1403 ساعت 22:11
خادم ثامنی:کیسه فروشی در فروشگاه های زنجیره ای و اصناف اجباری شد

از آغاز هفته محیط زیست به بعد در تاریخ 16 خرداد ماه دیگر کیسه های پلاستیکی در فروشگاه های و اصناف به صورت رایگان به مشتریان داده نمی شود.

 

به گزارش پسماند ایران به نقل از رکنا،مهدی خادم ثامنی،مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت:تا تیرماه به فروشگاههای زنجیره ای فرصت داده ایم تا زیرساخت های اجرای این قانون را مهیا کنند.مبلغ فروش کیسه پلاستیکی باید در فاکتورها ذکر شود.این قانون از هفته زمین پاکبه صورت پایلوت اجرا شد و در هفته محیط زیست ادامه می یابد و در تیرماه مصادف با روز بدون پلاستیک به طور قطعی در تمام فروشگاهها و اصناف کشور اجرایی خواهد شد.

خادم ثامنی تاکیدکرد: که این  قانون م صوبه دولت است و آئین نامه اجرایی آن به دستگاهها ابلاغ شده است ودر صورت مشاهده هر گونه تخلفی دستگاههای قضایی و سازمان تعزیرات با متخلفین  برخورد خواهند کرد.

اوادامه داد:  در همین راستا برای فرهنگسازی از سوی دستگاههای مرتبط اقداماتی شده تا با آموزش مردم در اجرایی شدن این مصوبه گام بردارند.

   گفتنی است: در راستای ماده ۳ آیین نامه ممنوعیت توزیع رایگان کیسه‌های پلاستیکی به منظور حفظ محیط زیست، قانون محدودیت توزیع کیسه‌های پلاستیکی از هفته زمین پاک (۳ تا ۹ اردیبهشت)شروع می‌شود و فروشگاه‌های زنجیره ای دیگر کیسه رایگان توزیع نخواهند کرد.