با ساخت دستگاه گازی‌ساز ایرانی؛ زباله‌های شهری و صنعتی به برق تبدیل می‌شوند

جمعه 24 فروردین 1403 ساعت 23:41
با ساخت دستگاه گازی‌ساز ایرانی؛ زباله‌های شهری و صنعتی به برق تبدیل می‌شوند

دستگاه «سامانه گازی‌ساز با سوخت جامد شهری و صنعتی» توسط متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با کاربرد تبدیل پسماند شهری به انرژی پاک و برق، بومی‌سازی شد.

پسماند ایران : مسعود هجران‌دوست، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه انرژی‌های پاک و محیط‌زیست، درباره دستگاه سامانه گازی‌ساز با سوخت جامد شهری و صنعتی، به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، توضیح داد: این دستگاه، درواقع یک پلنت یا نیروگاه تبدیل‌کننده زباله‌های شهری به انرژی پاک است.

وی با بیان اینکه دستگاه سامانه گازی‎‌ساز، قادر است از زباله‌های شهری و صنعتی، انرژی برق تولید کند، گفت: نحوه کار این سامانه، به این صورت است که زباله‌های شهری وارد راکتور گازی‌ساز شده و سپس به گاز سنتز و پاک تبدیل می‌شود. در نهایت هیدروکربن‌های سنگین این گاز گرفته‌شده و قابل استفاده برای نیروگاه‌های برقی خواهد بود.

هجران‌دوست درباره کاربرد‌های این دستگاه سامانه گازی‌ساز ادامه داد: انرژی پاک به دست آمده از این دستگاه قابل‌استفاده در نیروگاه‌ها و خاکستر حاصل از دستگاه برای رنگدانه‌های داخل آسفالت کاربرد دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، درباره فرآیند تبدیل زباله به انرژی پاک گفت: بعد از اینکه زباله وارد محل دپوی زباله دستگاه می‎‌شود، شیرآبه‌های آن از طریق فرآیند زِهکشی خارج شده و درنهایت آن پسماند وارد راکتور‌ها می‌شود.

وی در همین راستا ادامه داد: این شیرآبه‌ها داخل راکتور‌هایی با دمای ۵۰۰ تا هزار و ۱۰۰ درجه سانتیگراد، قرار می‌گیرند و به گاز سنتز تبدیل می‌شوند. البته نکته مهم درباره درجه حرارت این است که دمای راکتور‌ها با توجه به نوع هر زباله، متفاوت است.

 
هجران‌دوست به نکته مهم دیگری درباره خروجی دستگاه گازی‌ساز با سوخت جامد شهری و صنعتی اشاره کرد و گفت: گاز سنتز متان و نیتروژن از جمله خروجی‌های این دستگاه با کاربرد در حوزه انرژی‌های پاک است.

این فناور حوزه انرژی‌های پاک با اشاره به اینکه فرآیندتولید انرژی پاک از پسماند شهری برای اولین‌بار در ایران، اجرایی شده است گفت: چنین فرآیندی در کشور‌هایی ازجمله آمریکا، ژاپن، ایتالیا و آلمان اجرایی شده است. اما نمونه داخلی و ایرانی این دستگاه حدود ۳۰ درصد از نمونه وارداتی آن ارزان‌تر است.

وی در راستای تجاری‌سازی این محصول افزود: تاکنون، با ارگان‌هایی از جمله شهرداری‌ها، پالایشگاه نفت تهران و سازمان انرژی اتمی، تفاهم‌نامه‌هایی را منعقد کرده‌ایم.

هجران‌دوست به صادرات دستگاه گازی‌ساز سوخت جامد شهری و صنعتی اشاره کرد و ادامه داد: از کشور‌های عمان، قطر و امارات درخواست‌هایی برای خرید این محصول داشته‌ایم.