نقش شهروندان در مبارزه با مافیای زباله

دوشنبه 24 اردیبهشت 1403 ساعت 11:53
نقش شهروندان در مبارزه با مافیای زباله

مدیریت شهری شاهد تغییرات در حوزه پسماند و مبارزه با مافیاست که ثمره آن را شهروندان لمس می‌کنند.

یادداشت

علیرضا نادعلی؛ سخنگوی شورای شهر تهران

 مدیریت شهری در دوره ششم به بحث فساد به‌خصوص در زمینه زباله‌گردی و سودجویی از کودکان کار ورود کرده و در این زمینه حساسیت زیادی دارد. در این دوره تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات ناشی از زباله و آسیب‌های پیش‌رو انجام داده‌ایم اما قانون مدیریت پسماند در کشور فراتر از شهرداری تهران بوده و سایر ارگان‌ها نیز باید به این موضوع به‌صورت ویژه بپردازند تا بتوانیم مشکلات را به‌صورت ریشه‌ای حل کنیم. از سوی دیگر نیاز به مشارکت شهروندان و ارتقاي آگاهی در این زمینه به‌شدت احساس می‌شود.

مادامی که شهروندان به میدان نیایند و در کاهش آسیب‌ها نقش ویژه خود را ایفا نکنند، نمی‌توان امید به موفقیت به‌صورت طولانی‌مدت و پایدار داشت. در دوره مدیریت قبلی ادعا می‌شد که شهر تهران گران اداره می‌شود، با همین رویکرد دستگاه‌های مکانیزه و نوسازی خودروها از دایره خدمت رفت و روب خارج شد و نیروی انسانی جای آن را گرفت که وضعیت نظافت افت جدی کرد؛ همچنین اعتقاد بر این بود که شهرداری نمی‌تواند اقدامی در رابطه با مافیای زباله انجام دهد اما امروز ضمن اصلاح زیرساخت، قراردادهايي صورت گرفته و ورود جدی مدیریت شهری شاهد تغییرات در حوزه پسماند و مبارزه با مافیاست که ثمره آن را شهروندان لمس می‌کنند. امروزه شهرداری بابت زباله‌گردها قضاوت می‌شود و برخی می‌گویند افرادی در زباله‌ها به‌دنبال غذا می‌گردند. مردم ما دلسوز هستند اما برخی از این زباله‌گردها درآمد بالایی دارند و شهرداری برای آن دسته از افرادی که درآمد پایینی دارند طرح و برنامه درنظر گرفته است تا این افراد از دست مافیا نجات پیدا کنند.

امروز بستر مناسبي در حوزه خدمات شهری، رفت و روب و تفکیک زباله از مبدأ آماده شده است و افرادی که نیاز دارند و می‌خواهند وضعیت بهتری داشته باشند به‌عنوان نیروی پاکبان در شهرداری می‌توانند مشغول به‌کار شوند. شهروندان اما می‌توانند نقش کلیدی در مبارزه با مافیای زباله داشته باشند. زمان قراردادن زباله در مخازن یکی از عوامل تعیین‌کننده است؛ چراکه وقتی ساعت۲۱ زباله‌ها به بیرون منزل انتقال مي‌یابد، سریعا این زباله‌ها جمع‌آوری می‌شود که علاوه‌بر ارتقاي نظافت شهر، در ساعات دیگر زباله‌ای وجود ندارد تا مافیا با استفاده از نیروهای ارزان، افراد را مجبور کنند تا کمر داخل سطل‌های زباله بروند.

از جهتي دیگر شهروندان می‌توانند با استفاده از سامانه «نوماند» که در بستر اپلیکیشن شهرزاد است زباله‌های خشک خود را به شهرداری بفروشند و بدین‌ترتیب به تفکیک زباله از مبدأ کمک کنند. در نهایت اعتقاد بنده بر این است که مبارزه با سلاطین زباله نیازمند همکاری شهروندان و فرهنگسازی‌ در این زمینه است.