چالش کوه‌های زباله نساجی در اروپا/ اجباری شدن بازیافت لباس در چک

شنبه 12 خرداد 1403 ساعت 10:51
چالش کوه‌های زباله نساجی در اروپا/ اجباری شدن بازیافت لباس در چک

جمهوری چک با تدوین برنامه‌هایی برای اصلاح شیوه‌های مدیریت زباله فعلی، رهبری اروپا را در رفع مشکل کوه‌هایی از لباس‌زباله برعهده گرفته است. هر سال ۲.۱ میلیارد تن زباله در اتحادیه اروپا تولید می شود.

به گزارش پسماند ایران به نقل از ایمنا، کوه‌های لباس‌های قدیمی در کشورهای کم‌درآمد به مکان‌های دفن زباله غول‌پیکر تبدیل می‌شوند. با این حال جمهوری چک با مشارکت در حل این مشکل، رهبری اروپا را بر عهده گرفته است. سالانه حدود ۱۸۰ هزار تن منسوجات در این کشور دور ریخته می‌شود که تنها ۳ تا ۴ درصد آن راهی سطل‌های زباله مخلوط و ۳۹ هزار تن برای بازیافت دسته‌بندی می‌شود. با این حال آلودگی در سطل‌های زباله‌های مختلط غیرقابل بازیافت به ۷۵ هزار تن می‌رسد. بنابراین جمهوری چک برنامه‌ای برای اصلاح شیوه‌های مدیریت زباله فعلی خود دارد.

وزارت محیط زیست این کشور در دسامبر سال گذشته، برنامه‌هایی را برای اجرای جمع‌آوری اجباری زباله‌های نساجی از سال ۲۰۲۵ اعلام کرد. در حال حاضر جمع‌آوری جداگانه زباله‌های نساجی در چک اجباری نیست و بسیاری از لباس‌های دور ریخته‌شده که می‌توانند دوباره استفاده یا بازیافت شوند، به محل دفن زباله می‌روند. هدف از قانون جدید هماهنگ کردن کشور با دستورالعمل اروپایی در مورد مدیریت زباله است تا منسوجات بیشتری بازیافت شوند و کارایی تلاش‌های بازیافت افزایش پیدا کند.

استراتژی جدید جمهوری چک در این زمینه شامل ایجاد نقاط جمع‌آوری در شهرداری‌های مختلف در راستای کمک به شهروندان برای دفع بهتر زباله‌های نساجی خود است. این کشور حدود ۱۰ هزار نقطه جمع‌آوری نساجی دارد، اما قانون موجود زباله تنها مستلزم جمع‌آوری است نه بازیافت. طرح جدید امیدوار است همان‌طور که این کشور دارای غرفه‌های دریافت باتری‌ها و زباله‌های الکتریکی است، نقاط جمع‌آوری بیشتری را در مکان‌های قابل دسترس هچمون تالارهای شهر یا مغازه‌ها ایجاد کند.

کشورهای اروپایی با بیشترین زباله‌های نساجی
اروپایی‌ها سالانه هفت میلیون تن لباس دور می‌ریزند. در اصل کشورهای اتحادیه اروپا تنها در سال ۲۰۲۰ حدود ۶.۹۵ میلیون تن زباله نساجی معادل ۱۶ کیلوگرم در سال برای هر نفر تولید کردند که از این مقدار، ۴.۴ کیلوگرم به ازای هر نفر به‌طور جداگانه برای استفاده مجدد و بازیافت جمع‌آوری، اما ۱۱.۶ کیلوگرم به زباله‌های خانگی تبدیل شد.

منابع اصلی نزدیک به هفت میلیون تن ضایعات نساجی اتحادیه اروپا، پوشاک و اقلام خانگی (ضایعات پس از مصرف) است و تخمین زده می‌شود چهار تا ۹ درصد از محصولات عرضه شده در بازار (بین ۲۶۴ تا ۵۹۴ هزار تن منسوجات در سال) نیز قبل از استفاده از بین می‌روند.

در بیش از نیمی از کشورهای اتحادیه اروپا، جمع‌آوری منسوجات به‌طور جداگانه اجباری است، اما به‌طور عمده منسوجات قابل استفاده مجدد را جمع‌آوری می‌کند. لوکزامبورگ و بلژیک بالاترین میزان مجموعه منسوجات جداگانه را در این بلوک دارند و هلند و اتریش پس از آن‌ها قرار می‌گیرند. هر کدام از این کشورها دارای یک سیستم جمع‌آوری متنوع در روستاها و شهرهای خود هستند، اما هیچ‌یک از آن‌ها بیش از نیمی از ضایعات نساجی خود را جمع‌آوری نمی‌کنند، از سوی دیگر مشکل تنها با جمع‌آوری برطرف نمی‌شود.

آژانس محیط زیست اروپا اعلام کرده است که ظرفیت‌های دسته‌بندی و بازیافت باید افزایش پیدا کند، در غیر این صورت مقدار قابل‌توجهی از این زباله‌ها راهی کوره‌های زباله‌سوزی، دفنگاه‌های زباله و خارج از اتحادیه اروپا می‌شود.