معاون وزیر نیرو مطرح کرد: پیشتازی شهرداری اصفهان در تفکیک پسماند/ باید جذابیت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم

جمعه 07 بهمن 1401 ساعت 16:18
معاون وزیر نیرو مطرح کرد: پیشتازی شهرداری اصفهان در تفکیک پسماند/ باید جذابیت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) به‌همراه هیئتی متشکل از کارشناسان، امروز_جمعه هفتم بهمن‌ماه_ از سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بازدید کرد.

به گزارش پسماند ایران به نقل از ایمنا، غلامرضا ساکتی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، امروز _جمعه هفتم بهمن_ در جریان بازدید محمود کمانی اظهار کرد: دستاوردهای بسیار خوبی برای انعقاد تفاهم‌نامه میان شهرداری اصفهان و ساتبا در حوزه زیست‌توده و تبدیل ماده به انرژی در این بازدید به‌دست آمد.

مهدی بقایی، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان نیز گفت: در این بازدید درباره چند موضوع همچون دستاوردهای سازمان مدیریت پسماند در حوزه تولید برق از مواد پسماند، صحبت شد و به‌نظر می‌رسد نگاه به آینده، مناسب است و اشاره شد که سعی می‌کنیم با خرید تضمینی برق بتوانیم زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: دیگر موضوعی که مطرح شد، انرژی‌های تجدیدپذیر و موضوع استفاده از انرژی خورشیدی که در شهرداری مورد توجه قرار گرفته است، بود و مقرر شد تفاهم‌هایی با سازمان ساتبا داشته باشیم.

بقایی با بیان اینکه در نظر داریم ۱۰۰ درصد برق شهرداری را تا سال ۱۴۱۰ به‌صورت خورشیدی تأمین کنیم، خاطرنشان کرد: همچنین تأمین پنج درصد از برق کل شهر به‌صورت خورشیدی با همکاری سازمان ساتبا و بانک رسالت نیز در دستور کار است تا با انعقاد یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین شهرداری اصفهان، ساتبا و بانک رسالت، بتوانیم آن را محقق کنیم و حرکت بی‌سابقه‌ای در راستای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را رقم بزنیم.

وی افزود: به‌نظر می‌رسد استقبال مناسبی از سوی ساتبا برای تحقق این چشم‌اندازها وجود دارد که می‌تواند به تحقق آن کمک کند.

لزوم توجه به توجیه اقتصادی در احداث نیروگاه‌های زیست توده
محمود کمانی، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) نیز اظهار کرد: اقدام بسیار مهمی در راستای تفکیک پسماند توسط مجموعه شهرداری اصفهان و مدیریت پسماند این شهر انجام شده است.

وی ادامه داد: موضوعی که مجموعه ساتبا باید کمک کند، در مرحله انتهایی آن و تولید برق از پسماند است؛ در حال تفاهم با مجموعه شهرداری اصفهان هستیم تا این مرحله به خوبی پیش برود.

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) خاطرنشان کرد: این سازمان وظیفه خرید برق از نیروگاه‌های زیست‌توده را بر عهده دارد که باید قیمت خرید آن به‌گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذار برای آن رغبت کند و توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی با بیان اینکه تلفیق قیمت خرید برق و عدد گیت‌فی (مبلغی که به ازای هر کیلوگرم پسماند از سوی شهرداری پرداخت می‌شود) باید برای سرمایه‌گذار جذابیت لازم را داشته باشد، تاکید کرد: امروز تفاهم مناسبی روی این اعداد به‌وجود آمد و امیدواریم بتوانیم راه را برای سرمایه‌گذاران باز کنیم.

کمانی تصریح کرد: خطی که برای تفکیک پسماندها توسط شهرداری اصفهان تهیه شده است، جزو مجموعه‌های پیشروی کشور برای تفکیک کل حجم پسماند شهر است.

در سال جاری به اندازه ۱۵ سال گذشته افزایش تولید انرژی خورشیدی در شهرداری داشتیم
سیدمهدی حسینی، مدیر بهینه‌سازی، تعمیرات و نگهداری تأسیسات شهری معاونت محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز در جریان این بازدید گفت: شهرداری اصفهان تنها شهرداری کشور است که در ساختار آن برای انرژی نیز ساختار وجود دارد و می‌تواند به وظایف مدیریت مصرف انرژی عمل کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهرداری اصفهان، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده برق در بخش عمومی استان است، رسالت مدیریت مصرف انرژی مهم می‌شود تا در راستای بهینه‌سازی مصرف اقدامات مهمی انجام دهیم.

مدیر بهینه‌سازی، تعمیرات و نگهداری تأسیسات شهری معاونت محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: مصارف شهرداری به صورت حوزه و منطقه تفکیک شده است و تجهیزات در حوزه روشنایی به صورت کامل کم مصرف شده که حدود ۳۰ میلیارد تومان در دو سال اخیر هزینه داشته است.

وی افزود: در سال جاری به اندازه ۱۵ سال گذشته میزان برق تولیدی خورشیدی افزایش یافته است و تمام موتورخانه‌های شهری استاندارد ۱۶۰۰۰ را دارد که به‌صورت خودکار تمدید می‌شود و مصرف تمام مناطق و سازمان‌ها ارزیابی می‌شود.

حسینی تاکید کرد: لایحه شهر خورشیدی با الزام بعضی ساختمان‌ها برای استفاده از پنج درصد انرژی تجدیدپذیر تصویب شده است و لایحه‌ای برای حمایت از ساختمان‌های سبز نیز در حال تصویب است.

وی تاکید کرد: شهرداری ۲۰ درصد تأمین انرژی تکلیفی که ابلاغ شده است را به عنوان تنها شهر انجام داده است که در ابتدای امسال به این میزان رسیدیم؛ تمام ساختمان‌های مناطق در حال حاضر به پنل خورشیدی مجهز است.

مدیر بهینه‌سازی، تعمیرات و نگهداری تأسیسات شهری معاونت محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه در زمینه تهیه پنل خورشیدی با مشکل روبه‌ور هستیم، گفت: برنامه مناسبی برای افزایش ظرفیت انرژی‌های خورشیدی شهرداری داریم اما در این زمینه با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه در قراردادهای تضمینی باید تسریع شود، افزود: قیمت خرید برق برای شهرداری که حدود ۲۸ درصد به دلیل کسورات بیشتر از بخش خصوصی هزینه داریم، مقرون به‌صرفه نیست که درخواست داریم، افزایش یابد.